LED Aydınlatma Infografik Serisi- 4

13 Ekim 2015

GE, tarihinden aldığı ilhamla LED aydınlatma sistemleri ve bu sistemlerin daha da verimli çalışması için araştırmalar ve yerel ortaklarıyla fark yaratan uygulamalar yapmaya devam ediyor.

LED ampuller, akıllı kontrol sistemleriyle birlikte kullanıldıkları taktirde %80’e varan enerji tasarrufu sağlamalarının yanı sıra odaklandırılabilir ışık yayılımı, devreye girdikleri ilk anda tam ışık gücüne erişmeleri, geleneksel ışık kaynaklarına göre 50 kat uzun ömürleri gibi birçok özellikleriyle şehirler ve kapalı alanlarda aydınlatma seçenekleri arasındaki en iyi çözüm.

Basit bir hesapla, 1 milyon kişinin yaşadığı bir şehirdeki tüm sokak ışıkları LED ampullerle değiştirilse, sadece ampul ömrü dolayısıyla bakım maaliyetlerinden 6 milyon dolar tasarruf edilir. Bu aynı zamanda enerji maaliyetlerinden %45 tasarruf ve 210 bin ton daha az sera gazı salınımı demek olur. Bu, 41 bin arabanın trafikten çekilmesine eş değer bir rakam.

İlk yatırım maaliyetlerinin her sene düşmesiyle LED aydınlatma sistemlerinin kullanım alanları da genişliyor. Marketlerde soğuk yiyecek dolapları, trafik ışık ve sinyal lambaları, açık alan aydınlatması, tren yolu sinyal lambaları, mimari aydınlatma, tabela ve işaret lambaları, asansör düğmesi, televizyon, bilgisayar, tablet, mikroskopik cerrahi ekipman ışıkları, spor sahası aydınlanması ve sokak ışıkları gibi saymakla bitmeyecek alanlarda LED ampuller kullanılabilir.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.