LED Aydınlatma Infografik Serisi- 3

6 Ekim 2015

Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalışan GE, köklerinden aldığı ilhamla 1950’lerden beri LED ampuller üzerinde çalışıyor. Başlarda üretici ve tüketiciye olan yüksek maaliyetleri sebebiyle kullanım alanları kısıtlı kalmış olan LED lambalar bugün trafik ışıklarından organik tarıma, saha ya da tüp geçit aydınlatmasından mimari tasarımlara kadar birçok alanda kullanılıyor.

LED ampuller sadece enerji verimlilikleriyle değil, çevre dostu özellikleriyle de tercih sebebi. LED ampuller, akıllı kontrol sistemleri ile birlikte geleneksel aydınlatma tercihlerine %70’e varan düzeylerde daha az sera gazı salınımına neden olur. LED ampullerin civa, kurşun ya da flor içermemesi de doğa dostu özelliklerinden bir başkası. Yine geleneksel aydınlatma çözümlerine göre 50 kat daha uzun ömürlü olduklarından bakım ve onarım maaliyetlerinden de tasarruf sağlar.

Dünyamızı şimdiye kadarki aşırı ve dikkatsiz tüketimimizle fazlaca yorduk. 50 yıl gibi kısa bir sürede petrol, doğal gaz, kömür gibi dünyanın enerji ihtiyacının en büyük kısmını karşılayan fosil kaynakların bitebileceği hesaplanıyor. Dünya çapında yenilenebilir enerji kaynağı kullanımı artıyor. Yapılan araştırmalar eğer enerji tüketimimizle ilgili birşeyler yapmazsak maalesef bu çabaların yeterli olamayabileceğini gösteriyor. Fark yaratmak ve dünyaya olan kişisel etkimizi kontrol altına almak için her birimiz LED ampullerle işe başlayabiliriz.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.