LED Aydınlatma Infografik Serisi- 2

30 Eylül 2015

LED aydınlatmalar, GE bilim insanı Nick Holonyak 1962’de ilk pratik LED diyodunu bulduğundan beri GE’nin ilgi alanlarının en önde gelenlerinden.

Diğer aydınlatma cinslerine göre %70’e varan enerji verimliliği sağlayan LED aydınlatmalar yaşam alanlarının ve şehirlerin çehresini değiştirmeye başladı. Akıllı alışveriş merkezlerinden sokak aydınlatmasına, LED ampuller düşük enerji tüketimleri, geleneksel aydınlatma yöntemlerine göre 50 kat uzun ömürleri ve düşük karbon salınımlarıyla dünya çapında birçok işletme, belediye ve devlet tarafından sıklıkla tercih edilir oldu.

Dünya uzun süredir bir enerji kriziyle baş başa kalmanın eşiğinde olduğunun sinyallerini veriyor. Hala enerji ihtiyacının çok büyük kısmının fosil kaynaklardan karşılandığı dünyamızda petrol, doğal gaz ve kömür gibi kaynaklar tükenme riskiyle karşı karşıya. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kurulumu ve kullanımının her geçen sene artıyor olması sevindirici olmakla birlikte, 2020 itibariyle dünya enerji talebinin %20 civarında artacak olması yönündeki tahminler de göz önüne alındığında, bu çabalar yetersiz kalabilir. Temiz enerji kadar enerji verimliliğinin önemi her geçen gün daha da iyi anlaşılıyor.

Bizim dünyaya onun bize olduğundan daha çok ihtiyacımız var. Eşsiz gezegenimize daha iyi davranmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Buna bir LED ampulle başlayabiliriz.

ge_led_2

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.