Kurulumu Daha Kolay Bir Türbinle Rüzgarda Yeni Perspektifler

10 Haziran 2022

Rüzgâr enerjisi, enerji sektörünün en hızlı büyüyen alanlarından biri ama yine de bu büyüme, başarılı bir rüzgâr santrali inşa etmenin basit olduğu anlamına gelmiyor. Türbin operatörleri; ortalama rüzgâr hızları, yerel düzenlemeler,  elektrik piyasası dinamikleri ve daha fazlası hakkında bir veri yoğunluğu içinde kendilerine bir yol çizmek zorunda. Ardından seçtikleri alan için doğru türbini seçmek geliyor.

Bu iş, Kuzey Amerika’daki rüzgâr santrali operatörleri için şimdi kolaylaşıyor. GE Yenilenebilir Enerji’nin sunduğu Sierra adlı yeni bir türbin, enerji şirketlerinin arazilerinin rüzgâr potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir. Oldukça güçlü olan bu türbin, 3.000’den fazla ABD evinin eş değerini sağlamaya yetecek kadar; yani 3 ila 3.4 megavat (MW) arasında elektrik üretebiliyor.

Türbinin 68,7 metre uzunluğundaki üç kanadının her biri, iki parça halinde taşınabiliyor. Bu da dönüşleri ve kanatların taşınmasını kolaylaştırıyor. Ekipler, iki parçalı kanadın kök ve uç kısımlarını yerde birleştiriyor ve ardından monte edilen kanatları takmak için büyük vinçler kullanıyor.

Daha önceki platformlarda kullanılan aynı vinçleri kullanabilmek, Sierra’ın kurulum maliyetlerinde ciddi bir tasarruf sağlıyor. Şantiye mühendisleri daha küçük vinçlerle daha hızlı çalışabiliyor, haftada kurabilecekleri türbin sayısını artırabiliyor ve toplam kurulum süresini azaltabiliyor.

GE Yenilenebilir Enerji Sierra 3.4-140 Ürün Müdürü Kent Gonzales, “Bir yandan daha büyük, daha iyi teknolojiler üretirken, bir yandan da müşterinin ekipmanı sahaya getirip kurmasının kolay olmasını ve dev türbinlerin güvenilirlik açısından daha küçük, daha kolay olanlardan hiçbir şekilde geri kalmamasını sağlıyoruz.” diyor.

GE, bugüne kadar Sierra platformu için 1 GW’tan fazla sipariş aldı. GE‘nin Onshore Wind işinin Kuzey Amerika CEO’su Jason Cooper, GE‘nin Sierra platformu, müşterilerimizin daha da fazla rüzgâr enerjisi elde etmesine yardımcı olacak. Rüzgâr enerjisinin karbondan arındırma, güvenilir ve uygun fiyatlı bir enerji seçeneği için önemli bir unsur olduğunu biliyoruz. Sierra’nın önümüzdeki yıllarda ABD’de kurulu rüzgâr türbinlerinin önemli bir parçası olacağından eminiz.” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.