Küresel Sağlık Sektörü İnovasyonla Büyüyor

30 Mayıs 2016

Küresel sağlık sektöründeki büyüme, Deloitte tarafından rakamlara döküldüğünde karşımıza incelenmeye değer bir tablo çıkıyor.

Sağlık sektöründeki harcamaların 2015-18 arasındaki artış ortalamasının %5.2 olması beklenirken, dünyadaki 60 yaş üzeri nüfusun toplan nüfusa oranı da 2040’a kadar %2.4’ten %7.6’ya çıkacak. Bu değişim sağlık sektöründeki teknolojik gelişmelerle sağlanırken, sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği sayesinde de salgın hastalıklarda şimdiden azalma gözleniyor. Buna rağmen kronik hastalıklarda bir artış yaşandığı da gerçek. Diyabete bağlı ölümler ise önümüzdeki 10 yılda ne yazık ki %50 artacak. Olumsuz verilerden bir diğeri ise, 2020’ye kadar tütün kullanımına bağlı olarak 7.5 milyon kişinin hayatını kaybedecek olması.

Olumlu gelişmelerin artması için sağlık sektörünün genişleyeceğine dair öngörüler, yeni teknolojilere yatırımı haklı kılıyor. Frost&Sullivan’ın Hitachi için yaptığı ve geçen yıl yayınlanan bir çalışmaya göre, dünya sağlık harcamaları 2020 yılına kadar 12,7 trilyon dolara ulaşacak. Hastalık önleme, muayene ve takip yatırımlarının 2014 yılında toplam harcamalar içinde yüzde 30 olan payı ise 2020 yılında yüzde 45’e kadar çıkacak. Hastalıkların tedavisi için harcanan tutarlar, önleme ve muayeneye yönelik harcamaları geride bırakacak.

Aynı raporda sağlık sektöründeki çok sayıda yeniliğin tıp alanında devrim yaratması, tıbbi görüntüleme, ilaç, tıbbi cihaz ve fen bilimleri gibi sağlık sektörlerindeki harcamaların 2020 yılında yüzde 6,4 artışla 2,1 trilyon dolara çıkması bekleniyor. Aynı zamanda nanoteknolojik robotlar, kombine cihazlar, elektronik tedavi yöntemleri ve gen manipülasyonu gibi teknolojilerin mikroskobik ölçekte karmaşık işlemleri mümkün kılarak ve hasta ihtiyaçlarına uyarlanmış tedaviler sunarak dünya çapındaki hasta bakımı sektörünü dönüştüreceği tahmin ediliyor. Dünya çapında harcamaların artmasına rağmen, elde edilen gelişmelerin oranına bakılırsa maliyetler azalacak.

tumblr_inline_ns0aolvrO91qzgziy_540

Maliyetler Düşecek

Sağlık alanında bilimsel ve teknolojik gelişmenin tarihte görülmemiş hıza ulaştığı bir dönemde sağlık sektörü değişime nasıl ayak uyduracak? Yine Deloitte’un 2015’te yayınladığı “Sağlık Sektörünün Görünümü 2015” adlı raporuna dönersek, sektörün bir yandan değişen teknolojiye ayak uydurmak için yatırım baskısı altında olduğu, bir yandan da hükümetlerin ve sosyal sigorta sistemlerinin “harcamaları kısma” baskısı yaşadığı gözlemlenebiliyor. Ancak yeni dönemin pek çok yeni fırsatı ortaya çıkardığına da kuşku yok. WEF’ten Bernaert’e göre “Dördüncü Sanayi Devrimi, sağlık sektörüne, ekonomik kayıplara son verme imkânı verirken yeni bir hasta ilişkileri dönemi aralıyor. Bu yeni dönemde sağlığı sürekli takip edildiği için “ömür boyu sadık hastalara” sahip olmak mümkün. Ayrıca mobil ve internet uygulamalarıyla sağlık pazarında erişim engellerinin tamamını ortadan kaldırmak da mümkün. Sağlık durumu sürekli takip edilen, hastalıkları erken safhada teşhis ve tedavi edilen bireylerin ülkenin sosyal güvenlik kurumları üzerindeki maliyet baskısını azaltacağına da kuşku yok.

GE Sağlık’tan Eğitime 1 Milyar Dolar

Yeni dönemde GE’nin sağlık için yaptığı yatırımlar da genişliyor ve büyüyor. GE Sağlık, dünya çapında 2 milyon sağlık çalışanına 2020 yıla kadar 1 milyar dolar değerinde eğitim harcaması yapacak. Verilen eğitimlerin 300 milyondan fazla hastaya etkisi olacak.

Evidation-hero

Sonuçta yeni sanayi devrimi sağlık sektöründe fırsatlar yaratabilir. Ancak bunun için sadece sermaye yatırımı yetmiyor. Şirketlerin insan kaynaklarını çağın gerektirdiği donanıma sahip hale getirmesi gerekiyor. Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de “bilişim okuryazarlığı”, yapay zekâ ve robot teknolojiye hâkimiyet önem taşıyacak. İnovasyonda geri kalmamak için Ar-Ge harcamaları ve Ar-Ge personeli istihdamı da büyük önem taşıyor. Mobil ve internet uygulamalarına yönelmek de kaçınılmaz hale geliyor. Sonuçta geleceğin sağlık kuruluşları, mekân sınırlamasını kaldırmış, hizmetini gereken her yere ulaştırabilen, son teknolojilere hâkim, kişiye özel teşhis ve tedavi sunabilen inovasyon merkezleri haline gelecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.