Konjenital Kalp Rahatsızlıkları Tanısında Devrim Niteliğinde Bir Teknoloji: Voluson

28 Ağustos 2020

 Dünyada her yıl 1,3 milyondan fazla bebek doğuştan kalp rahatsızlığı ile dünyaya geliyor. Konjenital kalp rahatsızlıkları, dünya genelinde doğan her 110 bebekten 1’ini etkileyen, en yaygın doğuştan gelen rahatsızlık olarak biliniyor. Vakaların %90’ı, bilinen bir risk faktörü bulunmayan gebeliklerde teşhis ediliyor ve çoğu kadın bu nedenle böyle bir duruma hazırlıksız yakalanıyor.

Çocuğunun kalp rahatsızlığı ile dünyaya geldiğini öğrenen bir ailenin yerinde olmak da haberi veren doktor olmak da çok zor. Barbara Del Prince, 80’li yılların sonlarında sonograf uzmanı olarak ultrason çekimleri ve incelemeleri yaparken hastalarıyla geçirdiği o stresli anları dün gibi hatırlıyor. Del Prince durumun zorluğunu, “Hiçbir şey tamamen normal bir hamilelik geçirmeyi bekleyen hastaya fetüste hayatını tehdit edebilecek bir şey gördüğünü söylemekten daha yıkıcı olamaz. Bu anlar hasta, eş ve onunla ilgilenen doktor için çok duygusal anlardır.” sözleriyle ifade ediyor.

Tüm bunların yanında, konjenital kalp rahatsızlıkları tespit edilmesi en zor fetal rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Genel olarak, riski tespit etme oranları yüzde 30 ile 50 arasında değişiklik gösteriyor. GE Sağlık, Voluson teknolojisi ile bu sayıları değiştirmek istiyor. Şu an GE Sağlık’ta Kadın Sağlığı Ultrasonu biriminin Klinik ve Pazarlama Direktörü olan Del Prince, Volusan teknolojisi ile fetal kalbe bu kadar odaklanmalarının nedeninin bu değişim çalışmaları olduğunu söylüyor. Amaçlarını, “Tespit edilemeyen oranları olabildiğince sıfıra yakınlaştırmak amacıyla değerlendirmeyi her doktor için daha kolay ve erişilebilir hale getirmek istiyoruz.” sözleriyle açıklıyor. Zorlu bir tanının etkisini hiçbir şey azaltamazken Voluson teknolojisi, zor seçimlerle karşı karşıya kalan hastalara yardımcı olması için doktorlara bilgi ve veri sağlıyor. Del Prince, “Fetal bir kalp anormalliği olması durumunda bunu tespit edebilmek, hastaların daha bilinçli kararlar vermesini sağlıyor. Bunlar kritik öneme sahip hayati risk içeren kararlar olabilir. Ayrıca doktorlar daha iyi bir tedavi planı oluşturabilir ve doğum için daha hazırlıklı olabilirler” diyerek sözlerine devam ediyor.

GE Sağlık’ın, fetal kalbin değerlendirilmesi, tanılanması ve izlenmesi için devrim niteliğinde bir teknoloji yarattığını söylemek mümkün. SonoVCAD heart ile fetal kalp yapısının değerlendirilmesinde kullanılan ultra hızlı hacim oranları, esnek görüntüleme formatları ve elektronik 4D’nin mükemmel çözünürlüğü ile Voluson, doktorların hastalara daha kısa sürede güvenilir cevaplar sunmasına yardımcı oluyor. Radiantflow ile doktorlar, en küçük damarları bile hızlı bir şekilde değerlendirerek yeni bir renkli Doppler standardı belirleyebiliyor. Böylece fetüsün bir fasulye büyüklüğünde olduğu 8’inci haftaya kadarki erken dönemde yapısal anormallikleri görebiliyorlar.

Del Prince, GE Sağlık’ın, doktorların fetal kalbi değerlendirme yöntemini değiştirecek olan teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ettiğini söylüyor. Yeni Voluson araçları, doktorlara bebeğin sağlık durumunu daha iyi gösterecek değerli klinik bilgiler sağlayacak.

Serinin diğer yazıları için:
Endometriozis Hastalığında Hızlı Tanıya Giden Yol: 3B Ultrason
Ultrason İnovasyon Sistemlerinin Başarılı Gebelik Üzerindeki Etkileri

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.