Kolon Kanseri ile Mücadelede Erken Teşhis Hayat Kurtarır!

26 Mart 2021

Dünyada en sık görülen kanser türlerinden biri olan kolon (kalın bağırsak) kanseri, Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre ülkemizde de en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında yer alıyor. Kolon kanserinin her yaşta görülme riski olsa da en sık 50 yaşından sonra yakalanılıyor. Cinsiyete göre dağılımı incelendiğinde ise tüm kanserler arasında kolon kanseri; kadınlarda ikinci, erkeklerde üçüncü sırada yer alıyor. Sigara içmeyenlerde kanserden kaynaklı ölümlerin en yaygın sebebi olarak görülüyor. Bu nedenlerden dolayı, erken tanı ve teşhis çok büyük önem taşıyor.

Kişinin ailesinde ve birinci dereceden akrabalarında kanser öyküsünün bulunması, hastalığın ortaya çıkışını ciddi oranda etkiliyor. Ailesinde kalın bağırsak kanseri olan kişilerin, yakınında kaç yaşında kolon kanseri tespit edilmiş ise bundan 10 yıl önce kolonoskopi yaptırmaya başlaması gerekiyor. Ailesinde kolon kanseri hikâyesi olmayan veya herhangi bir şikâyeti olmayan tamamen sağlıklı kişilerin ise 50 yaşından itibaren en az bir kere kolonoskopi veya hekiminin önerisine uygun olarak sanal BT kolonoskopi yaptırması gerekiyor.

Kolon kanseri taraması normal bireylerde 45 yaş sonrası, ailesinde kanser hikâyesi bulunanlarda ise daha erken yaşlarda BT Kolonografi ya da Konvansiyonel Kolonoskopi ile yapılması tavsiye ediliyor ve sonraki tarama periyotları hastaların tarama sonuçlarına göre planlanıyor. Bu sayede kalın bağırsak tümörlerinde çok erken evrede  teşhis konulabiliyor. Ailesel risk taşıyan hasta grupları ise güvenli bir şekilde periyodik olarak takip edilebiliyor.

Medistate Hastanesi Radyoloji Klinik Direktörü, Beykoz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kaan Meriç’e göre; kolon kanseri tedavileri, hastaların sadece fiziksel olarak etkilendiği süreçler değil. Hastaların morallerinin yüksek seviyede tutulması, tedaviye uyum sağlamaları ve bu sürecin minimum negatif etki ile atlatılması açısından oldukça önem teşkil ediyor. Hastalar tedavi öncesinde ve esnasında psikiyatrik ve ruhsal desteğe ihtiyaç duyabiliyor. Tedavi süreçlerinde karşılaşacakları uygulamalardan önceden haberdar olmaları gerekiyor.

“Bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi ve hastaya ait durum ve tedavi yaklaşımlarının doğru ve yalın olarak aktarımı çok önemli. Dijital mecralarda ulaşılabilir bilgilerin hastaya olan negatif etkisi her zaman göz önünde bulundurulmalı ve vereceği zararın önüne geçilmeli.”

En sık ve kolay gerçekleştirilen işlemler arasında Geleneksel Kolonoskopi ve BT eşliğinde gerçekleştirilen Sanal Kolonoskopi işlemleri yer alıyor. Kolon kanseri tedavisi ise multidisipliner bir yaklaşım ile onkoloji ve cerrahi branşların bir arada çalıştığı tedavi yöntemleri ile gerçekleştiriliyor. Tedavi sonrasında hasta takibi, yine ilgili hekimin yönlendirmesi ile Sanal BT Kolonoskopi yöntemi ile sürdürülebiliyor. RevolutionTM CT ise hastalara sedasyon vermeden büyük lezyonların yarattığı darlık ve görüntüleyememe gibi zorlukları ekarte ederek sadece 10 saniyelik bir tarama süresi ile daha konforlu bir şekilde çok düşük dozlarla kontrol yapılmasına yardımcı oluyor.

GE Healthcare’in premium segment BT sistemi olan yapay zekaya sahip Revolution™ CT ise hastalara sedasyon vermeden büyük lezyonların yarattığı darlık ve görüntüleyememe gibi zorlukları ekarte ederek sadece 10 saniyelik bir tarama süresi ile daha konforlu bir şekilde çok düşük dozlarla kontrol yapılmasına yardımcı oluyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.