”Kojenerasyon” İle Enerji Verimliliği %90’ı Geçiyor

29 Mayıs 2014

yavuz

Enerji sektöründeki verimliliğin artırılması için yeşil teknolojilere olan ihtiyacın her geçen gün arttığını görüyoruz.

Enerji verimliliği için sektörde yeşil teknolojilere olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Enerji alanında yaşanacak verim artışı, kojenerasyon ile Türkiye’de de gelişmeye başladı diyebiliriz…

Peki kojenerasyon nedir?

Kojenerasyon, doğal gazın en verimli kullanılmasını sağlayan birleşik ısı ve elektrik üretimidir. Yani kojenerasyon dediğimizde, ısı ve elektriğin bir arada üretilmesinden bahsediyoruz. Isı derken sıcaklık olarak ya da endüstri tesisinde buhar olarak üretilmesi olarak düşünülebilir. Ayrıca buradan üretilen enerji, soğutma sistemi içinde kullanılırsa bu sefer ‘trijenerasyon’ adını verdiğimiz çözüm ortaya çıkıyor.

Isı, elektrik, soğutma gibi birleşik ısı ve güç üretiminin hepsinin bir arada kullanıldığı kojenerasyon, normal kombine cevrimlerde ulasilan yüzde 60 verimi, yüzde 65’den başlayıp yüzde 90-92’ye kadar ulaştırıyor.

Kojenerasyon ile enerji üretimi, küresel ısınmaya neden olan karbondioksitin yanı sıra metan ve nikro oksit salınım oranını da düşürüyor. Dahası, asit yağmurlarına neden olan azot ve kükürt oksit oranını da azaltıyor.

Isınırken kojenerasyon kullandığımızda, harcanan  doğalgazın aşağı yukarı yarısı veya 3’te 1’lik miktarı hem ısınma hem de elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Bu sebeple toplu konutlar kojenerasyon için en uygun alanlar olarak öne çıkıyor.

Örneğin, tüketicinin faturasına yansımasına bakarsak, bir kombi, bir merkezi ısıtma bir de kojenerasyon ile sağlanan bölgesel ısıtma ile 3’ü arasında şöyle bir sıralama yapabiliriz: Kışın en soğuk zamanında bir bağımsız kombi sahibi ısınma için 400 lira ödüyor ise merkezi ısıtmada bu miktar 300 liraya, kojenerasyonla sağlanan  bölgesel ısıtmada ise 100 liraya kadar düşüyor.

Buna Türkiye’deki en güzel örnek ise Bahçeşehir Esenyurt’taki  4500 daireyi besleyen Doga Enerji santralidir.

Sanayide ise doğalgaz motoru ile elektrik enerjisi üreten tesislerde enerji maliyetlerinde yüzde 20 ile 40 arasında düşüş sağlanabilmektedir. Kesintisiz enerji kullanan tesislerin rekabet gücü artarken, doğaya verdikleri karbon salınımı da önemli ölçüde azalmaktadır.

Ülkemizde endüstriyel kojenerasyon oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak, ekonominin gelişip büyümesine paralel olarak enerji ihtiyacı artmakta ve bu ihtiyaca en verimli çözümler kojenerasyon ile sağlanmaktadır.

GE Power & Water ürün portföyü içinde kojenerasyon sistemlerini 1 Megawattan başlayıp 300 megawatt seviyelerine kadar sağlayan Jenbacher Gaz Motorları, Aeroderivative Gaz Türbinleri, Heavy Duty Gaz Türbinleri ve her ölçekte Buhar Türbinleri mevcuttur.

GE Türkiye olarak ülkemizde enerji sektöründeki verimliliği güçlendirmek için yerel ortaklıklar ve inovasyona yatırım yapmaya devam edeceğiz. Kamu ve özel sektörde enerji verimliliğini artırmata yönelik yapılacak girişimlere yenilikçi teknolojileri ve servislerimiz ile hizmet vermeye hazırız…

 

Yavuz Aydın

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.