Kızlara Özel 3D Kulübü

12 Haziran 2019

11 yaşındaki bir kız çocuğu, sabah okula geldiğinde, dünyadaki mercan resiflerinin giderek azaldığı gerçeğini hatırladı. Bu durum karşısında bir şeyler yapmak istedi ve Florida’daki koruma uzmanlarına göndermek için 3 boyutlu mercan resifleri üretti.  Kızlar için 3D Kulübü sayesinde bunu yapabilecek imkanı vardı.

Çok karışık ve fütüristik geliyor, değil mi? O zaman birazcık daha geriye alalım. Bu olayın başrolünde olmasa da arka planında Jessica Hughes var. Kendisi bir STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) uzmanı ve Cincinnati’de 6. sınıf öğrencilerine bilgisayar destekli tasarım (CAD) konusunda ders veriyordu. Bu süreçte bir şey fark etti: Erkekler, kızlara göre daha iyi kavrıyorlardı. CAD, 3D bir alanı manipüle etme yeteneğini geliştiriyor ve kızların bu yeteneğe sahip olması daha uzun zaman alıyordu. Peki, neden?

Bu soru Hughes’ün aklını 13 yıl boyunca kurcaladı. Kızların gelişimi neden daha yavaş ilerliyordu? Sonuçta kızlarla erkeklerin matematik test sonuçları birbiriyle aynı seviyedeydi. Buna rağmen mühendislik ve bilgisayar bilimleri dersleri için daha az kız kaydolmuştu. Kendi öğrencilik yıllarını düşündü; acaba matematik, kız çocuklarına havalı gelmiyor muydu?

STEM alanındaki mühendislerin %30’undan azının kadın olduğunu bilen Hughes harekete geçti. Yerel bir kuruluştan fon sağladı ve Kızlar İçin 3D Kulübü’nü kurdu. Üç ay boyunca 5. sınıf kız öğrencileri bilgisayar destekli tasarım öğrenmek ve 3D üretim projeleri gerçekleştirmek için okuldan sonra haftada bir kez bir araya geldiler. Ancak Hughes bununla da yetinmedi; GE’nin GEMS (Girls in Engineering, Math and Science – Kızlar Mühendislik, Matematik ve Bilim Öğreniyor) programı ile koordine oldu ve Kızlar İçin 3D Kulübü’nü bir sonraki adıma taşıdı. Kulüpteki kızlar yaz sonunda 6. sınıfa başladıklarında bilgisayar destekli tasarım derslerinde tüm yeteneklerini konuşturdu! Sadece bildikleriyle hava atmadılar tabii, sınıf arkadaşlarına teknik ve tasarımsal noktalarda yardım ettiler ve 3D üretim ekipmanlarının inceliklerini anlattılar.  

Kulübün işlevselliğini gören Hughes, daha fazlasını yapmaya karar verdi ve GE’nin AEP (Additive Education Program – Katmanlı İmalat Eğitim Programı) programından ödenek aldı. Bu ödenek sayesinde okul üç yıllık bir müfredat ve eğitim araçlarına, 3D üretim malzemelerine, yepyeni bir 3D yazıcıya ve bulut tabanlı bir portala erişim sağladı. Kızlar bu gelişmelerle birlikte STEM mesleklerine daha fazla ilgi duymaya ve dünyayı etkileyecek fikirleri düşünmeye başladı.

GE olarak en önemli hedefimiz, 2020 yılına geldiğimizde STEM alanındaki çalışanlarımızın kadın-erkek oranını %50-50 şeklinde eşitlemek. Bu amaçla kadın çalışanlarımıza tanıdığımız ayrıcalıklar ve GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı ile birlikte yürüttüğümüz etkinlikler var. Kızlar Geleceği Kodluyor da bu etkinliklerden bir tanesi. 2016 yılından bu yana devam ettirdiğimiz proje kapsamında GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı’nda gönüllü kadın mühendislerimiz, kız öğrencilere temel kodlama eğitimi veriyor. Bu sayede daha küçük yaşta geleceğin dili olan kodlamaya aşina olan kız çocuklarının ilerleyen yaşlarda STEM alanındaki mesleklere ilgi duymalarını hedefliyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.