Kızlar Geleceği Kodluyor

15 Haziran 2016

Geleceğin dijital dünyasında en önemli rolü üstlenecek olan onlarca kız öğrenci, GE İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen Kızlar Kodluyor etkinliği ile profesyonel dijital dünyaya ilk adımlarını attı. Robincode ile birlikte düzenlenen etkinlik sayesinde kız öğrenciler kod yazmayı öğrendi, dijital dünyayı anlamak için yeni bir perspektif kazandı.

Dijital Sanayi ile birlikte gelen yeni dönem, birçok alanda köklü değişimler yaratıyor. Alanında dünyanın en kapsamlı araştırması olan GE Küresel İnovasyon Barometresi, önümüzdeki 10 yıl içerisinde ileri üretim tekniklerinin sanayide radikal bir dönüşüm yaşayacağını açıkça gözler önüne seriyor. Bu durum geleceğin çalışanlarının profilini de değiştiriyor. Yeni dönemde yöneticiler çoğunlukla sorun çözen ve yaratıcı çalışanlarla çalışmak isteyecekler.

Üretimin dijitalleşmesi, yeni dönemde ihtiyaç duyulacak ve kolayca istihdam edilebilecek personelin gelişmiş analitik yeteneklere sahip olmasını gerektiriyor. Bu nedenle dünyanın birçok yerinde yeni döneme hazırlanmak isteyen eğitim kurumları müfredatlarına yazılım ve kodlama derslerini şimdiden ekledi bile. Robincode ile birlikte gerçekleştirdiği etkinlikte GE, Türkiye’de bu alanın öncülerinden oldu. Kızlar Kodluyor etkinliği ile 25 kişilik sınıfla ders alan toplamda 100’e yakın kız öğrenci, GE Türkiye Teknoloji Merkezi mühendisleri, GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı ve Robincode eğitmenleri ile dijital dünyanın profesyonel kısmına ilk adımlarını attı.

Etkinliğin ilk parçasını tamamlayan öğrenciler; bilişim teknolojileri, internet güvenliği ve temel kodlama – algoritma becerileri ile ilgili eğitimlerini aldıklarına dair ilk sertifikalarını da GE mühendisleri ve Robincode eğitmenlerinden aldı. Etkinliğin sonunda ise başarılı olan 20 öğrenci, yaz okuluna katılma hakkı kazanacak.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.