Kızlar Geleceği Kodluyor: Teknik Rollerde Cinsiyet Ayrımı Yok Oluyor

27 Nisan 2017

GE’nin gelecek hedefleri arasında 2020 yılına kadar teknik rollerde 20.000 kadın çalışan sayısına ulaşmak ve çalışma alanlarında %50 – %50 cinsiyet eşitliğini yakalayıp, meslekler üzerindeki cinsiyet ayrımını yok etmek gibi önemli bir hedef bulunuyor.

Ancak bu sadece kadın çalışanların işe alınmasıyla ulaşılacak bir hedef değil…

İlk kontrol noktası 2020’de olan bu uzun soluklu hedefe ulaşmak için yapılması gerekenlerden biri, gelecek nesillerin zihninde mesleklerle birleşen cinsiyet rollerini yıkmak. Daha sonra ise teknik rollere gelmek isteyen, bunun için seçimlerini sadece iş hayatına yükselince değil, eğitim hayatında da bilinçli bir şekilde gerçekleştirecek nesiller yaratmak.

GE bu hedeflerle, geçen yıl ilkini gerçekleştirdiği Kızlar Kodluyor etkinliğinin ikincisini yine GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde bu sefer kendi çalışanlarının kız çocuklarına yönelik olarak Kızlar Geleceği Kodluyor adı altında gerçekleştirdi. Etkinlik, GE Türkiye CEO’su Canan M. Özsoy’un kodlamayı öğrenmek için etkinliğe gelen kız çocuklarına yaptığı konuşma ile başladı ve Özsoy konuşmasında oldukça önemli bir mesaj verdi:

“Kadın işi – erkek işi diye bir ayrıma hiçbir zaman inanmadım!”

Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC), GE Havacılık ile birlikte uçak motoru tasarımı ve bu motorların daha verimli hale gelmesi gibi oldukça teknik alanlara teknoloji üretiyor. Bu çalışmaları yaparken de birçok kadın mühendis TTC kadrolarında çok önemli rollerde çalışıyor. Dolayısıyla geleceğin kadın mühendislerine rol model olabilecek kadınlar hali hazırda GE Türkiye bünyesinde çalışıyor. Kızlar Geleceği Kodluyor etkinliği içinse eğitmen ve mentorlar böylece kısa sürede hazır hale geldi. Türkiye Teknoloji Merkezi’nde yazılım ekibinde bulunan 8 kadın mühendis, Kızlar Geleceği Kodluyor etkinliğinde geleceğin kadın mühendislerine kodlamanın temel basamaklarını anlattı ve uygulattı, mesleki deneyimlerini onlarla paylaştı. Bu çalışmalarla birlikte Gebze’de yer alan GE Güç Transformatörleri Fabrikası çalışanlarının çocukları arasından seçilen 8-14 yaş aralığındaki 30 kız öğrenci, bilgisayar bilimlerine dair temel bilgileri edinip meslek gruplarının cinsiyetine dair önyargılarını yıktı.

Geleceğin üretim dünyasında dijitalleşmenin bir temel oluşturacağı artık kaçınılmaz bir gerçek. Bu nedenle gelecek neslin düşünce yapısının buna hazır olması gerekiyor. Dijitalleşme ile birlikte tüketim kolaylaşıp hızlanırken, üretimin de aynı ölçüde kolaylaştığının ve hızlanması gerektiğinin bilincinde bir neslin yetişmesini sağlamak oldukça önemli bir hedef.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.