Kızlar Geleceği Kodluyor: Geleceğin Yazılımcıları Şimdiden Çalışmaya Başladı

6 Aralık 2018

GE olarak tüm dünyada teknik rollerde çalışan kadın-erkek oranını 50:50 yapmak en büyük hedeflerimizden biri. Bu hedefi gerçekleştirmek için de daha fazla kız çocuğunun mühendislik ve STEM alanlarına yönelmesi büyük önem taşıyor. GE Türkiye Kadın Çalışan ağı bu vizyonu desteklemek üzere “Kızlar Geleceği Kodluyor” eğitiminin üçüncüsünü Darüşşafakalı öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirdi. Böylece bu proje ile bugüne kadar toplamda 150’ye yakın kız öğrenciye ulaşıldı.

Endüstrideki dijitalleşme çağının başlaması ile birlikte kodlama eğitimi büyük önem kazanıyor. Çoğu fütürist tarafından “Geleceğin İngilizcesi” olarak adlandırılan kodlama, yakın gelecekte birçok farklı alanda çalışan mühendisler için bir temel dayanak olacak. Bu nedenle öğrencilere henüz küçük yaşlardayken kodlama ile ilgili bir aşinalık kazandırmak, gelecekte alacakları eğitim için bir temel oluşturuyor ve bu alanlara ilgi veya yeteneklerinin olup olmadığını keşfetmelerini sağlıyor.

Öte yandan yapay zekâ teknolojisinin gelişmesiyle insanın duygusal zekâsına duyulan ihtiyaç da artmaya başlıyor. Bu şu demek: Kadın mühendis sayısının artması sadece kadın-erkek eşitliği için değil, endüstrinin ilerlemesi için de bir zorunluluk haline geliyor.

Kızlar Geleceği Kodluyor’da farklı birimlerden kadın mühendislerimizin gönüllü eğitmen olarak görev almasıyla; Darüşşafakalı kız öğrenciler gelecekteki meslektaşlarından hem kodlama uygulaması ile ilgili bilgi alma hem de onlara yaptıkları işlerle ilgili bol bol soru sorma fırsatı buldu.

Kodlama eğitimini aldıkları uygulama, bir oyun ekranında belirli işlemleri yapmak için gerekli kod bloklarını girerek çalışıyor. Örneğin; bir nesneyi 3 kare öteye götürmeleri için 3 kere “ilerle” komutu veriyorlar. Ancak işin arka planında bir yazılımcının kod yazarken sabahtan akşama kadar uğraştığı JavaScript kod dizinleri var. Bu dizinleri kendi yaşlarına ve eğitim düzeylerine uygun şekilde öğrenen öğrenciler, kodlamanın temel komutlarına böylece hâkim oluyorlar.

Tüm eğitimleri tamamladıktan sonra öğrencilerden öğrendikleri bilgiler ışığında istedikleri bir oyunu tasarlamaları istendi. Koşarak arkadaşını arayan ışın topu tenisine kadar birçok farklı oyunu tasarlayan öğrenciler hem kodlama bilgilerini hem de hayal güçlerini gösterdi.

Eğitime katılan öğrenciler; temel kodlama – algoritma becerileri ile ilgili eğitimlerini aldıklarına dair ilk sertifikalarını GE Türkiye mühendislerinden aldılar. Yani geleceğin mühendisleri CV’lerini daha ilkokulda doldurmaya başladı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.