Kızlar Dijital Gelecek İçin Kodluyor

1 Temmuz 2016

GE, dijital dönüşümün hızlanması ve geleceğin kadın mühendislerinin yetişmesine katkı sağlanması hedefiyle Türkiye İnovasyon Merkezi’nde toplam 100 kız öğrenciye, “Kızlar Kodluyor” programı altında temel programlama eğitimi sundu. Başarılı olan 30 öğrenci ise toplamda 16 saatten oluşan temel kodlama eğitimi aldı ve Robincode.org, Code.org ve Cisco Networking Akademi “get connected” sertifikasına sahip oldular.

Programa katılan kız öğrenciler, yazılım denemelerini Minecraft ve Star Wars’ın eğlenceli dünyalarında kodlayarak analitik düşünmeyi öğrendiler. Kodlama diline ait;  sayaç, değişken, koşullar, döngü, algoritma gibi terimler hayatlarının bir parçaları oldu. Robincode.org eğitmenleri kodlamanın yanı sıra interneti nasıl kullanmaları gerektiğini ve bilişim teknolojiler, internet güvenliği konusunda kız öğrencilerimizi bilgilendirdiler.

Türkiye Teknoloji Merkezinde çalışan kadın mühendislerimizin hayat hikâyelerinden ilham alan öğrenciler, mühendislerimiz ile sohbet etme ve onlardan bilgi alma fırsatı da yakaladı.

 

Etkinlikten sonra düzenlenen mezuniyet törenine katılan GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy, GE’nin 5 yıl önce, dünyanın en büyük dijital endüstriyel şirketi haline dönüşme kararı aldıktan sonra gerekli çalışmaları yaparak, geçtiğimiz yıl da “GE Dijital”i kurduğunu ve bu vizyonla dünyada dijital dönüşüme öncülük ederken yeni nesilleri de geleceğin iş dünyasına hazırlamak öncelikleri arasında yer aldığını belirtti.

Etkinlik aynı zamanda kız çocuklarını yeni dönemle birlikte değişen “geleceğin çalışanı” konseptine de hazırlıyor. Alanında dünyanın en kapsamlı araştırması olan GE İnovasyon Barometre sonuçlarında Türk yöneticilerin, iş başvurusunda bulunan adaylarda en çok aradıkları özellikler, yüzde 62’sinin sorun çözme becerisi, yüzde 49’unun yaratıcılık, yüzde 46’sının analitik beceri, yüzde 41’inin ise girişimci ruh olarak gözleniyor.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.