Kırıkkale Santrali GE Güvencesiyle Çalışacak

23 Mart 2015

yavuz

GE Kırıkkale’de 840 MW’lık bir kombine çevrim güç santrali için GAMA Enerji ile 20 yıllık bir servis anlaşması (Contractual Servıce Agreement-CSA) imzaladı. 2016 yılının ilk aylarında işletmeye alınması planlanan santral, GE Enerji Üretim Hizmetleri organizasyonunun güvencesi altında çalışacak. GE Power&Water Müşteri İlişkileri Direktörü Yavuz Aydın’dan, GAMA Enerji ile yapılan anlaşmanın detaylarıyla ilgili bilgi aldık.

Kırıkkale’de yer alan kombine çevirim santraliyle ilgili olarak GAMA enerjiyle imzalamış olduğunuz anlaşmanın detaylarını paylaşabilir misiniz?

GE Türkiye olarak ülkemizin sürdürülebilir enerji arzının artırılmasına destek olarak, Orta Anadolu bölgemizdeki Kırıkkale ilimizde 840 megavatlık bir kombine çevrim güç santrali için GAMA Enerji ile bir servis anlaşması (Contractual Service Agreement-CSA) imzaladık. 2016 yılının ilk aylarında işletmeye alınması planlanan santral, bu CSA ile 128.000 çalışma saati (yaklaşık 16 ile 22 yıl arası) GE Enerji Üretim Hizmetleri organizasyonunun güvencesi altında çalışacak.

Santralin genel yapısı ve üretim kapasitesi gibi konularda bilgi verebilir misiniz?

Kırıkkale Doğalgaz Santrali’nde, iki adet GE 9F.05 gaz türbini ve bir GE 209D buhar türbini kombine çevrim konfigü- rasyonunda çalışacak. 840 MW kurulu güçle tam kapasite çalıştığında yılda 7 milyar kilowatsaat elektrik üretebilecek.

Küresel çapta bir firma olan GE’nin santralde kullanacağı teknolojik yapıdan bahsedebilir misiniz?

Bu anlaşma ile, GAMA Enerji gelecek 20 yıl boyunca GE’nin en son teknolojisinden, yerel kaynaklarından ve küresel deneyiminden yararlanacak. GAMA Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim santralindeki gaz türbinlerinin planlı bakım aralıkları, gelişmiş GE teknoloji ve servis desteği güvencesinde 32.000 saate, yani yılda 8.000 saat çalışan bir türbin için yaklaşık olarak 4 yıla yükseltilmiş durumda. Bu santraldeki GE gaz türbinleri F serisi türbinlerin en son teknolojik gelişmelerini içeriyor. Bu bağlamda vurgulamamız gereken önemli özelliklerinden bahsedecek olursak;

1. Advanced Gas Path (Geliştirilmiş sıcak gaz hatları) : Üretim kapasitesini ve türbin verimliliğini artıran geliştirilmiş türbin bölümü,

2. DLN 2.6+ (Dry Low NOx ) Yakma Sistemi: Türbinlerin çeşitli yüklerdeki çalışma esnekliğini ve hızlı reaksiyon yeteneğini artıran, CO2 ve Nox emisyonlarını azaltan, yakıt esnekliğini genişleten yakma sistemi,

3. Bu sistemlerle birlikte tesise kurulan GE OP-Flex ileri kontrol sistemleri: Tüm santral bazında çalışma esnekliği, performans ve verimlilikte yüksek düzeyde kontrol ve yönetim imkanı sağlayan sistemler.

İmzalanan servis anlaşmasının santral için önemi nedir. Bu anlaşma santralin enerji üretiminde ne gibi olumlu etkiler yaratacak?

GE’nin Sözleşmeli Hizmetler Anlaşmaları (CSA), santral sahibine üretim güvencesi, performans ve emre amadelik garantileri sağlıyor. Planlı ve plansız bakımlar GE uzmanları tarafından en gelişmiş yöntem ve malzemelerle uygulanıyor, santraldeki GE ekipmanları sürekli olarak merkezi “Online Monitoring” sistemleri ile izleniyor, işletme sırasında karşılaşılabilecek teknik sorunlar 24 saat çalışan mühendislik merkezi tarafından cevaplandırılıyor ve bütün bu hizmetler ile önceden öngörülebilen bir bütçe ve ödeme planı çerçevesinde gerçekleştirilerek tesis sahibinin finansal plan hedeflerini tutturmasına yardımcı olunuyor.

Küresel çapta bir firma olarak Türkiye’de yer alan kombine çevirim santrallerinin mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Benzer anlaşmalar gündeminizde bulunuyor mu? GE’nin Türkiye’deki kurulu santrallerinin yüzde 90’dan fazlası – yaklaşık 7.000 megawatt -uzun vadeli servis sözleşmeleri (CSA,LTSA vb) güvencesi altında çalışıyor. Bu sözleşmelerin çoğunluğu 12 yıldan daha uzun bir süredir yürürlükte, hatta bazıları 90’lı yıllarda imzalanmış ve hala devam ediyor. Yeni kurulan ya da kurulacak tüm GE santrallerinin de benzer türdeki uzun vadeli servis sözleşmesi ile güvence altına alınması temel misyonlarımız arasında yer alıyor.

GE ile çalışmayı tercih eden firmaların kazanacakları artılar nelerdir?

Özetle, yatırımcılar ve işletme sahipleri, enerji üretim modellerinde GE’nin performans ve emre amadelik garantileri altında öngörülebilir bakım masrafları ile finansal hedeflerinde başarılı oluyor. Bu da rekabet avantajının yanı sıra önemli bir ölçüde verimlilik ve karlılık sağlıyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

GE olarak geçtiğimiz 20 yıl içinde GAMA Holding ile kombine çevrimden termale ve yenilenebilir güç santrallerine kadar çok çeşitli projelerde hem taahhüt hem de yatırım planları odaklı olarak çalışmalar gerçekleştirdik. Bu işbirliğinden dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Kaynak: Enerji Dünyası

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.