Katmanlı İmalatın Hayatımıza Dokunduğu 4 Alan

12 Ağustos 2019

GE Additive’in katmanlı imalat tesislerini ziyaret eden birisi,  yoğun sıcaklıkta metal tozlarının eritildiği fütüristik makinelerin, yalnızca yüksek endüstri ürünlerinin seri üretiminde kullanıldığını düşünebilirdi. Evet, katmanlı imalat havacılık alanında devrim yaratan teknolojiler sağlıyor. Örneğin, GE Havacılık üretimi turboprop motoru Catalyst, katmanlı imalat yöntemi sayesinde 855 parça yerine 12 parçaya indirgeniyor. Dünyanın en büyük jet motoru olan GE9X’in üretiminde, karmaşık yakıt nozülleri oluşturmak için mükemmel bir işlem sunuyor. Bütün bunlar endüstriler için heyecan verici olmakla birlikte, katmanlı imalatı artık hayatımızın her alanında görmek mümkün.

Her geçen gün, mühendisler ve tasarımcılar, sanattan spora, sağlıktan erişilebilirliğe birçok alanda katmanlı imalatın olanaklarından faydalanıyor. Bu bayram alışveriş yaparken, gelecek bayramlarda katmanlı imalat ile daha hafif kıyafetler ya da spor aletleri satın alabileceğinizi düşünün. Bu haftaki dört gelişme, katmanlı imalatın hayatımıza nasıl dokunduğunu anlatan birkaç örnekten oluşuyor. Keyifli okumalar…

Bir Elbise Hiç Bu Kadar Tatlı Görünmemişti

Sadece bir gül değil: GE Additive, Met Gala için bu parlak aksesuarları oluşturmak için tasarımcı Zac Posen ile birlikte çalıştı. Fotoğraf: Patrick Fraser.

İngiliz süper model Jourdan Dunn, geçtiğimiz Mayıs ayında, Met Gala’daki kalabalığı, gül şeklindeki kan kırmızısı elbisesiyle büyüledi. Yeni dökülmüş şeker gibi görünen lake elbise, kıvrımlar ve kadifemsi taç yapraklarından oluşan karmaşık bir yapıydı. 21 taç yaprağı ve onları yerinde tutan titanyum kafes tamamen katmanlı imalat teknolojileri ile hayata geçirildi.

Tüm dünyada yayınlanan ünlü bir etkinlikte giyilen bu katmanlı elbise, katmanlı imalat teknolojisinin potansiyelinin gösterişli bir örneği. Normalde jet motorları, gaz türbinleri ve tıbbi tarayıcılar ile ilişkilendirilen bir teknoloji, dünyanın en ünlü moda etkinliklerinden birinde boy gösteriyorsa, gelecekte bu alanda devrim yaratan gelişmeler meydana gelebilir. Sonuçta, her modelin hayalini süsleyebilecek bir elbiseyi katmanlı imalat yöntemiyle üretebiliyorsanız, bu makineler dünya için başka neler üretebilir?

Ultrason ile Yaşama Dokunmak

Brezilya’da katmanlı imalat teknolojisi, her ikisi de görme engelli olan ebeveynin, yeni çocuklarının ultrason görüntüsüne dokunmasını sağladı. Fotoğraf: Ana Paula Silveira ve Alvaro Zermiani.

Brezilyalı görme engelli ebeveynler, çocuklarının anne karnında neye benzediğini asla bilemeyeceklerdi. Ta ki doktorları, bir GE ultrason makinesinde çekilen bebek görüntülerinin gerçekçi modellerini oluşturmak için katmanlı imalat kullanana dek… 

Hamile anne Ana Paula Silveira ve kocası Alvaro Zermiani’nin, müstakbel çocuklarının fetüs haline dokunabildikleri an, bebeklerini ultrason ekranında gördüklerinde birçok çiftin yaşadıklarını deneyimlemelerine yardımcı oldu. Silveira, “Testler ve katmanlı imalat sayesinde sadece bebeğimizin sağlıklı büyüdüğünü bilmekle kalmıyor, aynı zamanda çok gerçek bir temas kurabiliyoruz. Oğlumuza dokunarak onunla çok güçlü bir ilişki kurduk.” diyor. Görme engelli ebeveynlere kalp ısıtan bir an sunmanın yanı sıra, bu teknoloji doktorların yarık dudaklar, anormal ekstremiteler veya karın duvarı kusurları gibi doğuştan gelen problemler hakkında bilgi edinmelerini sağlıyor. Bazı durumlarda, katmanlı imalat teknolojisiyle üretilen ultrason fetüs görüntüleri, cerrahi planlama hakkındaki tartışmaları artırabilir ve eğitim aracı olarak kullanılabilir.

Minik Dostlarımız Daha Rahat Yürüyebilecek

1 yaşında bir Shih Tzu olan Lucca, minik kemiklerini sağ bacağına daha önce mümkün olandan daha hızlı ve daha kesin bir şekilde sabitlemek için veteriner cerrahisinde kullanılan üstün bir teknikten yararlandı.

Bir İngiliz firması, özel cerrahi implantları ve veteriner pazarı için bir katmanlı imalat “kılavuz”u sunuyor. Bu kılavuzlar, cerrahların ameliyat sırasında takip etmeleri için kullanılan bir şablon gibi davranıyor.

İngiltere, Bristol’deki Langford Veteriner Servisi’de küçük hayvan ortopedi klinisyeni olan Dr. Kevin Parsons, bu tekniği iki yıldan uzun süredir geliştiriyor. Hastalarının bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarını alıyor ve taramaları Swansea’daki gelişmiş bir üretim araştırma merkezi olan CBM Galler’e gönderiyor. Parsons’un kliniğine yaklaşık bir saat uzaklıktaki bu tesis, hava aracı bileşenleri ve insan tıbbi cihazlarını içeren çeşitli 3D görüntüleri de yaratıyor.

Veteriner hekimler genellikle hastalarının kemiklerinin neresini kesecekleri veya manipüle edeceklerine karar verirken görsel olarak tahmin etmek zorundalar. Katmanlı imalat tekniğiyle üretilmiş bir kılavuz, örneğin deforme olmuş bir kemiği yeniden konumlandırmalarında cerrahi olarak onlara çok büyük hassasiyet sunuyor.

Paralimpik Sporcuların Yeni Deneyimleri

Anna Grimaldi, Temmuz 2017’de Londra’daki Dünya Para Atletizm Şampiyonası’nda uzun atlama finalinde yarışıyor.

Altın madalya kazanan Yeni Zelandalı Paralimpik sporcu Anna Grimaldi’nin, şimdi kısmen katmanlı imalat üretimi baskılı bir protez kolu var. Grimaldi için özel olarak üretilen bu protez sayesinde sporcu, tüm antrenman kariyeri boyunca zorlandığı ağırlıkları kaldırabildi.

Grimaldi’ye göre eski protez kolu, “her gün bir çocuğun bir bardak su ya da alışveriş çantası kaldırması için tasarlanmış bir protez”di. “Yerden 50 kilogram kaldıracak şekilde tasarlanmamıştı.” Yeni titanyum üretim kolu, özellikle eklem bölgesine düzgün bir şekilde yerleşerek, sporcuların ağırlıkları daha iyi kavramasına yardımcı oluyor. Sporcular için özel olarak üretilmiş bu protezler, elit sporculardan amatör paralimpik atletlere, binlerce insana yardım edebilir. 

Yorumlar

  1. Kesinlikle heyecan verici! Kim bilir bir gun zorlu uretim sureci olan ruzgar turbini kanatlarinin uretimin de de kullanilir. Uretim hizi prototipleme ve urun gelistirme acisindan pozitif katki saglayacaktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.