Katmanlı İmalatın Etkilediği Endüstriler ve Sanat Dalları – II

18 Mart 2019

Yazımızın geçtiğimiz hafta yayımlanan ilk bölümünde; otomotiv, sağlık, gıda gibi ana endüstrilere direkt etki etmeyi başarmış katmanlı imalatın, bu endüstrilerdeki rolünden ve potansiyelinden bahsetmiştik. Kuşku yok ki her dev endüstri kendi içinde binlerce ayrı sanatsal detayı barındırıyor. Peki gerçek bir sanatçının eline katmanlı üretim gibi sınırları olmayan sihirli bir fırça geçtiği zaman ortaya nasıl eserler çıkabilir?

Bu hafta tam da bu noktadan yazımıza giriş yapıp, devamında katmanlı imalatın biraz daha “yüksek” noktalardaki etkisinden bahsedeceğiz; gerçekten “yüksek noktalardan!”

Mimari

1980’li yıllara gelindiğinde, gittikçe daha fazla mimar ve inşaat mühendisi tasarım yapmak için CAD kullanmaya başlamıştı. Katmanlı imalatın yükselişiyle birlikte birçok mimarlık firması, bu yeni teknolojinin, özellikle modellerin yapımında faydalanabilecekleri potansiyelini keşfetti. Katmanlı imalat sayesinde çok detaylı tasarımlara sahip binaların yapımı artık mümkün. 2017 yılında Rus şirketi Apis Cor, 3D üretimden faydalanarak ilk kez bir evi tasarlamayı başardı. Üstelik 24 saat gibi kısa bir zamanda. O günden bu yana mimaride 3D teknolojiler kullanılmaya devam ediyor. Günümüzde Çin ve Hollanda’da yapılan köprüleri de bu listeye eklemekte fayda var.

Sanat ve Tasarım

Söz konusu sanat ve tasarım olunca katmanlı imalatın yapabilecekleri hayal gücünün sınırlarını zorluyor. Birçok sanatçının iştahını kabartan katmanlı imalat; kişisel ve yaratıcı çalışmalara olanak sağlaması nedeniyle günümüz sanatçıları için de kullanılabilir bir teknolojiye dönüşüyor.

Bunun önde gelen örnekleri arasında; Danit Peleg tarafından 3D teknolojisiyle oluşturulmuş bir moda koleksiyonunu, Dinara Kaskos’un zarif pastalarını, Diana Law’un mücevherlerini sayabiliriz. Üstelik bunlar sadece başlangıç. İleride çok daha farklı sanat alanlarında örneklerini görmek mümkün olacak.

Uzay

Havacılık endüstrisi, katkı maddesi üretimi için yeni uygulamalar geliştirmeye devam ediyor. Prototipleri ve parçaları, düşük maliyetle elde edebilmek adına geleneksel üretimle oluşturulamayacak tasarımlar yaratabilecek 3D yazıcılar kullanılıyor. Motorlarda 3D teknolojisinin kullanılması, tüm bu şirketler ve devlet kurumları tarafından önemli ve değerli bir yatırım alanı olarak görülüyor. 2016 yılında NASA, tamamen 3D teknolojiler ile üretilmiş bir roket motorunun oluşturulmasında önemli bir adım attı. NASA’nın Alabama Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde, büyük ölçüde 3D yöntemlerle üretilmiş roket motoru prototipinde 12 deneme ateşlemesi başarıyla gerçekleştirildi.

Enerji

Elektrik kesintileri, dalgalanmalar ve ani yükselmelerin; işin durma süresi ve veri kaybı nedeniyle ABD ekonomisine yılda 150 milyar dolardan fazla zarar verdiği tahmin ediliyor. Eaton Energy’deki uzmanlar, ABD elektrik şebekesi modernize edilinceye kadar müşterilerin her yıl elektriksiz kaldığı toplam dakika sayısında yüzde 5-10’luk bir artış olacağını tahmin ediyor. Katmanlı imalat kullanılarak, enerji sektöründeki zorlu koşullara dayanıklı, hafif, verimli ve çevre dostu bileşenler yaratılabilir.

GE Enerji ekiplerinden biri, İsviçre’de türbinlerin performansını yükseltecek parçaları 3D teknoloji ile üretiyor. Ekibin 3D yazıcıları, ince metal tozu katmanlarını bir araya getiren lazerler ile parçaları hazırlıyor. Yazıcı mikroskobik bir hassasiyetle çalışıyor. Mühendisler yeni basılmış parçaları türbine sabitliyor ve işin sihri tam da burada ortaya çıkıyor. Bu parçalar türbinin verimliliğini yüzde 2.1 oranında artırırken 48.000 saatlik maratonvari ömrünün de korunmasına yardımcı oluyor.

3D parçaları ayrıca, seviyelerinin yükseltilme durumuna bağlı olarak gaz türbininin güç kapasitesini 21 MW’a kadar artırabiliyor. GE, bu yeni yükseltmenin iki milyon dolara kadar yakıt tasarrufu yaptırabileceğini öngörüyor. Ayrıca bu teknoloji, yılda üç milyon dolara kadar da ek gelir potansiyeli yaratıyor.

Tüm bu gelişmelerin sadece birkaç yıl içinde yaşandığını düşünürsek; değil bir asır sonra, 10 sene içerisinde karşılaşabileceğimiz gelişmeleri hayal etmek bile kesinlikle heyecan verici!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.