Karşınızda En Verimli ve Çevreci Lokomotif

12 Eylül 2016

GE’nin iş kollarından biri olan GE Ulaşım, dünyanın en zorlu ulaşım problemlerinin üstesinden gelerek; raylı sistemler, madencilik ve denizcilik endüstrilerini şekillendiren ekipmanlar üretiyor. Dünya üzerinde 50’den fazla ülkede yaklaşık 20 bin GE lokomotifi kullanılıyor. Bunlar arasında GE’nin en verimli ve güçlü lokomotifi PowerHaul™ da var. Powerhaul™, diğer yük lokomotifleri ile karşılaştırıldığında daha güçlü, temiz ve yakıt verimliliği açısından daha uygun bir lokomotif. PowerHaul™ lokomotifleri, diğer lokomotiflere kıyasla sera gazı emisyonlarını yaklaşık yüzde 18 oranına kadar azaltıyor.

Powerhaul Lokomotif Üretici: General Electric Motor: V-16, çift turbo 3,700-GHPor, 2.750 kW motor Çekiş: 6 aks, gelişmiş AC çekiş sistemi Fren: Dinamik frenleme
Powerhaul Lokomotif
Üretici: General Electric
Motor: V-16, çift turbo 3,700-GHPor, 2.750 kW motor
Çekiş: 6 aks, gelişmiş AC çekiş sistemi
Fren: Dinamik frenleme

GE’nin bu kadar verimli ve çevreci bir lokomotifi üretmesi Türkiye için de oldukça önemli çünkü demiryolu yatırımlarını ciddi oranda artıran ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. TCDD verilerine göre 2003-2014 döneminde demiryolu yatırımlarına 42 milyar lira kaynak ayıran Türkiye, 2023’e kadar bu yatırımları 55 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Türkiye cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023’te dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri haline gelmeyi ve bir “demiryolu ülkesi” olmayı da hedefliyor.

Türkiye mevcut hatlarını modernize edip yeni hatlar inşa ederken, demiryolu endüstrini güçlendirmeye devam ediyor. 2023 hedefleri arasında demiryolu şebekesini 12 bin kilometreden 25 bin kilometreye çıkarmak da bulunuyor. Gelecek 7 yılda inşa edilmesi hedeflenen 13 bin kilometre demiryolunun 3500 kilometresi yüksek hızlı demiryolu, 8500 kilometresi hızlı demiryolu ve 1000 kilometresi konvansiyonel hat olacak.

dsc_1847

Yeni hatların altyapısının büyük kısmı Türkiye’de üretilecek. Çünkü artık demiryolu ray, makas ve traversleri Türkiye’de üretiliyor. Demiryolu çeken (Lokomotif) ve çekilen (Yük ve yolcu vagonları ve platformları) ile hızlı tren setlerinin önemli bölümü de Türkiye’deki firmalar tarafından sağlanıyor. Demiryolu teknolojilerinin geliştirilmesi ve nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi için 2010‘da bir Demiryolu Araştırma ve Teknoloji Merkezi de faaliyete geçti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.