Karbondan Temiz Enerjiye: GE, Polonya’nın Karbonu Azaltmasına ve Yenilenebilir Enerji İçin Strateji Geliştirmesine Yardımcı Oluyor

20 Ağustos 2022

Dört yıl önce Polonyalı yetkililer, muhtemelen Avrupa’daki son büyük kömür termik santralini inşa etmeyi planlıyorlardı. İşçiler temeli atmış, soğutma kulelerini yerleştirmişti. Varşova’nın kuzeydoğusundaki küçük bir şehir olan Ostroleka’daki 1000 megavatlık (MW) proje için kömür kazanları da çoktan seçilmişti.

Tüm bunlara rağmen Polonyalı kamu kuruluşu Energa SA (ORLEN Grubu’ndan bir kuruluş) inşaatın gidişatını değiştirdi. Değişen pazar koşulları ve CO2 emisyonlarını azaltma arzusuyla, bu tesis yerine GE‘nin 9HA.02 ağır hizmet türbininden güç alacak; gazla çalışan bir tesiste karar kıldılar. 9HA.02 endüstrinin en verimli gaz türbinlerinden biri. Santral 2025’te faaliyete geçtiğinde, Polonya’daki yaklaşık yarım milyon eve güç sağlamak için gereken enerjiye eşit olan 745 MW’a kadar elektrik sağlayacak.

Doğal gaz kullanan elektrik santralleri, teknolojiye ve konfigürasyonuna bağlı olarak, kömürle çalışan elektrik santrallerinden yaklaşık %70 daha az karbon emisyonu yayabiliyor. Güneş ve rüzgârın olmadığı zamanlarda güç çıkışını hızla artırabildikleri için, yenilenebilir enerji kaynaklarının benimsenmesini hızlandırmada da önemli rol oynayabilirler. GE Gas Power Proje Direktörü Andrzej Twardowski, “Müşteriye sağladığımız en büyük fayda, en güçlü ürünlerden biri olan 9HA.02’yi kullanarak, mevcut kömür projesini gaz projesine sorunsuz bir şekilde dönüştürmemiz oldu.” diyor.

Polonya, şu anda toplam gücünün yaklaşık yüzde 70’ini sağlayan kömürün aşamalı olarak durdurulması da dâhil, diğer Avrupa ülkeleri gibi enerji kullanımını çeşitlendirmek istiyor. Polonya, Ukrayna’daki savaştan yıllar önce, daha az Rus gazı tüketmeye karar vererek Gazprom ile uzun vadeli sözleşmesini sona erdirmişti. Altı yıl önce, Baltık Denizi’nde Szczecin yakınlarındaki Swinoujscie’de bir sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) istasyonu açtı. Ülke aynı zamanda büyük bir doğal gaz boru hattı olan Baltık Borusu‘nu da bitiriyor. GE Polonya CEO’su Slawomir Zygowski’ye göre, bu yıl içinde tamamlanması planlanan santral, Norveç’in Kuzey Denizi’nden Polonya’ya gaz taşıyacak.

Yenilenebilir enerji kaynakları elbette bu çeşitlendirmede büyük rol oynayacak.
Zygowski, Polonya’nın açık deniz rüzgâr türbinini yaygınlaştırmak için çalıştığını söylüyor. Polonya açık deniz rüzgâr ile 20 gigawatt (GW)’a kadar elektrik üretebilecek. Massachusetts’ten Virginia’ya kadar uzanan doğu sahili, 2030 yılına kadar 30 GW’lık yeni açık denizden elde edilen rüzgâr enerjisine ulaşmayı hedefliyor. GE Renewable Energy (yenilenebilir enerji) açık deniz rüzgar enerjisinin gelişimini araştırmak için geçen Ağustos ayında PKN ORLEN ile bir mutabakat zaptı imzalayarak Polonya’nın stratejisine dâhil oldu.

GE 9HA.02 türbini, yenilenebilir enerji kaynaklarını desteklemek için çok uygun. Türbin hızlı bir şekilde çevrim içi olduğu için rüzgâr ve güneş enerjisinin değişkenliğini ele almada önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, doğal gazla karıştırıldığında hacimce yüzde 50’ye kadar hidrojen yakma kabiliyetine sahip. Hidrojen yakıtı, santralde yakıldığında kendi başına herhangi bir karbon emisyonu üretmiyor.

Santral ayrıca 9HA.02‘yi bir buhar türbini ile kombine çevrim konfigürasyonunda kullanacak. Gaz türbininden çıkan atık ısı ile buhar üretecek. Bu da kurulum tesisini daha verimli hale getirecek. GE Gas Power Ağır Hizmet Tipi Gaz Türbinleri Ürün Yönetimi Başkanı Amit Kulkarni, “Son derece hassas ve enerji sisteminin güvenilirliğini sağlamaya yardımcı olabilecek birimlerle, Energa’yı tüm Polonya için daha düşük karbonlu, dağıtılabilir enerjinin büyümesine önemli bir katkıda bulunmasında destekleyebileceğiz.” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.