Karadeniz’de Türkiye’nin Geleceğine Enerji Veren GE Gaz Türbinleri

10 Kasım 2017

Karadeniz Bölgesi’nin eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomi açılarından en gelişmiş şehirlerinden olan Samsun, jeopolitik konumu ve ileri sanayisi ile enerji üretiminde de çok büyük bir rol oynuyor. Samsun’da, Türkiye’nin en büyük 10 Doğalgaz Çevrim Santrali’nden bir tanesi olan OMV Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali yer alıyor ve burada GE 9FB gaz türbinleri ile toplamda 887 MW enerji üretiliyor. Bu da Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık %4’üne karşılık geliyor.

OMV Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali Genel Müdürü Korkut Öztürkmen, “Dünyada Çin’den sonra en hızlı büyüyen elektrik sektörü Türkiye’de gerçekleşti. Bu da rekabet ortamının giderek arttığını ve en gelişmiş teknolojilerin kullanılması ihtiyacını doğruluyor. Santralimiz, diğer doğalgaz santralleriyle karşılaştırıldığında Türkiye’nin en verimli üç santralinden bir tanesi” diyor.

GE 9FB gaz türbinlerinin yer aldığı OMV Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali ve diğer santrallerde, 100’den fazla GE mühendisi ve yerel iş ortağı, ülkeye dağıtılan elektriğin daha verimli şekilde üretilmesi için yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor. Diğer taraftan santrallerde yer alan ekipmanların sürekli ve kesintisiz olarak işletmeye hazır durumda olması için de 7/24 servis hizmeti veriyor. Doğalgaza dışarıdan bağımlı bir ülke olarak santrallerdeki enerji üretimindeki verimliliğin %60’lara yakın olması hem ülke ekonomisine hem de karbon salımının azaltılması ile çevreye önemli derecede katkı sağlıyor.

%90’ını Aşan Emre Amedelik Oranı ve Hızlı Yanıt

Enerji üretimi ve iletimindeki bir saatlik kayıp, yaklaşık bir milyonun üzerinde evin elektriğini etkiliyor. Bu kayıp ülke ekonomisini de büyük bir ölçüde etkiliyor. GE, ülkemizdeki deneyimli Türk mühendisleri ve yerel ağı ile santralde karşılaşılan beklenmedik sorunlarına 12 ile 24 saat arasında kısa bir sürede cevap verebiliyor.

OMV

Samsun’daki santralde çalışan GE Türkiye Teknik Kontrat Müdürü Hakan Mutlu, “Emre amedelik yüzdelerinin yüksek olması doğru bir bakım planı ve yenilikçi teknolojilerimizin olduğunun en büyük göstergesi” diyor.

Endüstriyel İnternet Çözümleriyle Daha Verimli Santraller

OMV Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali’nde yer alan gaz türbinlerinin enerji verimliliğinin artırılması için OpFlex adı verilen yeni bir yazılım paketi devreye giriyor. Bu yazılımın kontrolü ile operasyonel esneklik, yakıt maliyetlerde düşüş ve enerji güvenliği sağlanacak.

Endüstriyel İnternet çözümleri ile GE, toplanan verilerin en iyi şekilde analiz edilmesini sağlayarak enerji santrallerinin verimliliklerini daha fazla artırmak için yenilikçi çözümler üzerinde çalışıyor. Tüm dünyada %1’lik değişimin katkısı tartışılırken, bu çözüm Türkiye’de enerji endüstrisinin gelişiminde ve verimliliğin artışında önemli katkılar sağlayacak.

Diğer Gaz Türbini Yazılarımız:

·       Dünyanın en büyük gaz türbini test tesisi: Greenville

http://geturkiyeblog.com/yuksek-enerji-verimliligi-saglayan-tesis-greenville/

·       Gorgon Projesinde General Electric gaz türbinleri kullanılıyor

http://geturkiyeblog.com/ge-gaz-turbini-jeneratorleri-gorgon-projesine-enerji-veriyor/

·       53 projede GE HA Gaz Türbinleri seçildi

http://geturkiyeblog.com/53-projede-ge-ha-gaz-turbinleri-secildi/

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.