“Kanguru Rotası” 1 Yaşında!

6 Haziran 2019

İyi bayramlar! Bu bayramda da diğer bayramlarda olduğu gibi herkes bir yere gitti. Kimisi şehre birkaç saat uzaklıkta bir tatil yerine, kimi de yüzlerce kilometre uzaklıktaki akrabalarının yanına seyahat etti. Bayram trafiği bu yolculukların süresini uzatsa da bazı yolculukların doğasında uzunluk var: Avustralya’ya uçmak gibi.

Bundan 80 yıl önce Londra’dan Avustralya’ya giden uçaklar tam yedi iniş planı yapıyorlardı ve bu uçuşlar toplamda 4 gün sürüyordu. Yaklaşık 15 bin kilometre uzunluğundaki bu uçuş, teknolojinin ilerlemesiyle tek aktarmaya kadar düşmüştü. Ta ki geçen yılın Mart ayında Qantas Havayolları’nın Boeing 787-9 Dreamliner uçağı bu yolculuğu hiç aktarma yapmadan 17 saatte tamamlayana kadar. 236 yolcu kapasiteli uçağın bu yolculuğunda en büyük yardımcısı ise kuşkusuz GE Havacılık’ın geliştirdiği GEnx uçak motoruydu.

Bu yolculuğun üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti ve Qantas Havayolları için yeni bir başlangıç noktası oluşturdu. Avustralyalı havayolu şirketi dünyanın dört bir yanına uçuşlar düzenlese de, aktarmalar onlar için hem maliyet hem de zorluk anlamına geliyordu. Fakat Qantas, 99 yıllık uçuş tarihi boyunca beklediği şeye, aktarmasız Avustralya seferlerine sonunda kavuşmuş oldu.

“Kanguru Rotası”’ndaki ilk yolculuk, Qantas’ın 100 milyon Avustralya doları değerindeki bir tanıtımı bedava yapmasına yardımcı oldu. Bu ilk uçuştan bir yıl sonra Qantas’ın GEnx motoru taşıyan Boeing 787 Dreamliner jetleri, Deloitte’in raporuna göre ortalama %94 doluluk oranı ile uçuşa geçiyor. Dünya havacılık sektöründe bu ortalamanın %80 olduğunu düşünürsek bu muhteşem bir oran. Ayrıca bu bir senede yapılan 720 uçuşun yalnızca 4’ü iptal oldu ve 155.000 yolcunun yaptığı puanlamayla Qantas %99,5 güvenilirlik puanı aldı. Dahası, Qantas yolcuları bu yolculuklarda 450.000 öğün yemek tükettiler ve 367.000 bardak içecek içtiler. Ayrıca ikonik Aussie bisküvilerinden de 42.000 tanesi bu yolculuklarda mideye indirildi.

Yolcuların gökyüzünde en çok izlediği filmler de yine Deloitte’in raporunda göze çarptı. Rapora göre en çok izlenilen film Görevimiz Tehlike: Yansımalar olurken, en çok izlenen diziler ise Ballers, Billions ve Modern Family oldu. İlginç bir şekilde, 56F koltuğunda oturanlar, yolculukları sırasında bir şeyler izlemeyi sevmiş olacaklar. Zira toplamda 9,134 saat ekran başında kalarak kırılması güç bir rekorun sahibi oldular. Bu sayı en yakın koltuğa göre 100 saat daha fazla.

Rotanın sürekli hale gelmesiyle uçaklar da bu rotaya alıştılar ve hız kazandılar. Perth-Heathrow uçuşunun rekoru 16 saat 19 dakikayken, dönüş yani Heathrow-Perth uçuşunun rekoru ise 15 saat 15 dakika sürüyor. Bu süreler 80 yıl öncesine göre oldukça kısalar ancak 16 saat yine de havada geçirmek için uzun bir süre. Bu yüzden de Qantas’ın Perth Havalimanı’ndaki salonunda, bu yolculuğa çıkan yolcuların %80’inin yoga etkinliğine katılıp uçuş öncesi kendilerini şarj etmeleri şaşırtıcı olmuyor.

Bu uçuşun faydaları sadece havayollarıyla veya havaalanlarıyla sınırlı değil: Deloitte raporu denizaşırı ziyaretçilerin dörtte üçünün Avustralya’da ortalama 28 gün kaldığını, 101 milyon Amerikan doları harcadığını ve doğrudan ya da dolaylı olarak 601 “tam zamanlı” iş yaratılmasını desteklediğini ortaya çıkardı.

Rapordan çıkan rakamlara bakacak olursak, Qantas’ın en uzun uçuşu, aynı zamanda Qantas’ın müşteri memnuniyeti en yüksek uçuşu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.