Kamu – Özel Sektör Ortaklık Projelerinin Başarısı

14 Kasım 2016

GE Sağlık ve Dia Holding, Türkiye’nin sağlık alanında ilk Kamu Özel İş Birliğini hayata geçirmek için geçtiğimiz aylarda 95 milyon dolarlık anlaşmaya imza atmıştı. Sağlık Bakanlığı’nın 10 milyar dolarlık sağlıkta dönüşüm stratejisinin bir parçası ve alanında dünyanın en büyük yatırımı olarak yaklaşık 43 bin yeni hasta yatağı kapasitesine sahip, 30’un üzerinde Kamu Özel Ortaklığı (PPP-Public Private Partnership) projesi gerçekleştirilecek. Dia Holding, toplamda 5000 yeni yatak kapasitesi sunacak Mersin ve Ankara Bilkent Şehir Hastaneleri için GE Sağlık’ı  teknoloji ve çözüm ortağı olarak seçti.  Bu iki projeyi takiben geçtiğimiz haftalarda uzun bir çalışmanın neticesi olarak GE Sağlık, Gama Holding A.Ş ve Türkerler İnşaat A.Ş ile Kocaeli ve İzmir Bayraklı’da hayata geçirilecek 25 yıllık kontrat  süresi olan toplam  3240 yataklı iki yeni şehir hastanesi için 128 milyon dolarlık bir anlaşmaya daha imza attı.

img_1932

2016 yılında Türkiye’de GE Sağlık tarafından üstlenilen kamu özel ortaklığı ihalelerinin toplam değeri 223 milyon dolar ve bu projeler ülkenin sağlık sistemine 8,240’ı aşkın yeni kaliteli yatak kapasitesi ekleyecek.

Yeni iş modelleri ve kamu-özel sektör reformları hakkında bilgi veren GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin, PPP projelerinin önemini ve GE Sağlık olarak bu alandaki gücümüzü anlattı.

1477300481_yeldaulucolinv2

GE Sağlık Türkiye’de nasıl etki yaratıyor?

Dünyanın daha kaliteli, daha verimli, daha kolay erişimli ve düşük maliyetli yeni bir sağlık sistemine ihtiyacı var. Türkiye’de de durum farklı değil. Türkiye kamu sağlığı alanında dünyanın en büyük sağlık modernizasyonlarından birine imza atmakta. 2023 yılına kadar yeni ve yüksek standartlı bir sağlık altyapısı amaçlanıyor. GE, ortaklarıyla beraber Bilkent, Mersin, İzmir ve Kocaeli’nde entegre bir sağlık kampüsü oluşturmaya yönelik taahhüdüyle Türkiye’nin bu konudaki girişim ve stratejisini destekliyor.

PPP projelerinde GE’nin rolü hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?

GE, PPP projelerinde farklı iş modelleri ile iş ortağı olduğu başta Bilkent, Mersin, İzmir ve Kocaeli Şehir Hastaneleri projeleri olmak üzere global know-how’ını ülkemize getirerek ve yerel tecrübe ve birikimlerini küresel ile birleştirerek önemli bir çözüm ortağı olarak konumlanmaktadır. Sağlık kampüsleri bölgedeki sağlık kalitesini artırmak amacıyla genel bir hastane, onkoloji hastanesi, kadın ve çocuk hastanesi, kardiyovasküler hastalıklar merkezi, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitelerinden oluşacaktır. Tüm bunlar hükümetin hasta odaklı ‘Akıllı Hastaneler’ girişiminin bir parçasıdır. Bu kamu özel ortaklıklarında pek çok ilk var ve tüm bunların yüksek teknolojili medikal ekipman, servis ve çözüm tedarikçisi olmaktan gurur duyuyoruz. Örneğin, Bilkent projesi 3,700 yatak kapasitesiyle sağlıktaki en büyük kamu özel ortaklığı projesi olacak; Mersin projesi ise 2016 yılında hizmete girecek ilk proje niteliğinde. GE’nin İzmir ve Kocaeli projelerinde yarattığı farklılıklardan biri de bu dev projelerin finansmanında önemli bir rol üstlenmesi ve tüm GE portföyü ile çözüm ortağı olmasıdır. Bunlar, konsorsiyumların üstlendiği 21 projeden inşa sürecindeki yalnızca birkaçı.

Ortaklıklar bölgedeki stratejimizi nasıl destekliyor?

Kazanılan bu projeler işimiz,  ülkemiz ve  ülkemizdeki sağlık hizmetleri açısından çok önemli. Bunlar sayesinde, GE Sağlık, Sağlık Bakanlığı’nın önemli bir iş ortağı ve destekçisi olarak konumlanıyor. Bu projelere dahil olmak aynı zamanda pazardaki becerilerimizi ve varlığımızı pekiştirmeye yardımcı olacak ve müşterilerimizin sorunlara çözüm üretmelerine de katkıda bulunacak.

İlk kamu özel ortaklığı girişimini ilan etmemizin üzerinden yalnızca birkaç ay geçti; şimdi hangi noktadayız ve daha sonraki adımlar neler?

Mersin’deki medikal ekipmanın kurulumunun 2016 yılında tamamlanması ve şehir hastanesinin açılması hedefleniyor. Bilkent Sağlık Kampüsü’nün inşaatı ise sürüyor ve 2017 yılı üçüncü çeyrekte tamamlanması bekleniyor. Tamamlanmasında önce GE olarak biz devreye girerek ekipman ve çözümlerimizi kurmaya başlayacağız., Kocaeli ve İzmir kamu özel ortaklığı girişimleri için de 2020 yılında devreye girerek, her iki kentteki toplam 5,8 milyon kişiye dünya standartlarında medikal teknoloji ve hizmet sunulacağını öngörüyoruz.

Projelere dahil olan tüm paydaşlara tekrar teşekkürlerimizi iletmek isterim.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.