Kadın, Liderlik ve Toplumsal Refah

9 Mart 2015

cananozsoy

Son günlerde yaşadığımız olaylardan sonra 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çok daha anlamlı bir hale geldi. Tüm kadınların Kadınlar Günü’nü kutlarken, kadınlara yönelik şiddeti de hep birlikte #KadınLiderliği’ni yaygınlaştırarak sona erdireceğimize inanıyorum.

Kadınların iş hayatına katılımıyla kadınlar, hem sosyal hayatta güçlenecekler hem de ülkemizin kalkınmasını sağlayacaklar.

Türkiye’nin en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girebilmesi için kadınların iş hayatındaki varlıklarının artırılmasının yanı sıra üst düzey yönetici rolüne ulaşmasında karşılaştığı engellerin de ortadan kaldırılması gerekiyor.

Türkiye nüfusunun %49.8’i kadınlardan oluşuyor ve bu kadınların %68’i çalışabilir yaşta. İş hayatına bakıldığında ise çalışabilir yaştaki erkeklerin %72‘sinin çalışma hayatına katıldıkları görülürken, kadınlarda bu oran %30’un altında kalıyor. Eğer Türkiye’de kadınların tam zamanlı çalışma hayatına katılımında %6‘lık bir artış olursa, ülkemizdeki fakirlik %15 oranında azalacak…

Bu oranların artırılması hepimizin hedefi olmalı ve günümüzün kadın liderleri geleceğin kadın liderlerine rol model olmalı, mentorluk etmeli ve onları motive etmeli. Örnek olarak kaldığımız sürece maalesef sürdürülebilir çözümler üretemiyoruz.

Bir başka önerim, toplam çalışmayan kadın nüfusunun analiz edilmesi gerektiği yönünde.  Lisans derecesini tamamlamış, beyin cerrahı, avukat, öğretmen olmuş birçok kadınımız maalesef evde oturuyor. Neden? Maalesef günümüzde beyaz yaka işsizliği de çok fazla. Bu okumuş, çaba göstermiş kadınlar neden iş hayatına katılamıyor, hangi zorluklarla karşılaşmış da vazgeçmiş mutlaka anlamak, analiz etmek lazım.

Bu noktada GE olarak kadınların tam ekonomik eşitliğe ve özgürlüğe sahip olmaları için bizlerden beklentileri anlayarak onları destekleyen çözümler sunuyoruz.

Yönetim ekibimin %55’ten fazlası kadın yöneticilerden oluşuyor. Hepsiyle gurur duyuyorum çünkü hem ülkemiz hem şirketimiz adına çok güzel başarılara imza atıyorlar.  %34’ü kadın çalışandan oluşan GE Türkiye’de, çeşitlilikten gelecek verimi geliştirmek adına eşit adaylar arasında kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz.

İşe alım kadar, işte tutmak – tutundurmak da kadınlarımız için çok önemli…

Grant Thornton’un 2014 yılında gerçekleştirdiği “Women in Business: from classroom to boardroom” raporuna göre çalışan annelerin kariyer yolculuklarının desteklenmesi için talepleri;

  • %63’ü için esnek çalışma ortamı,
  •  %51’i için ekstra izin hakkı ya da ücretsiz izin olanağı,
  • %44’ü için doğum iznine çıktıklarında mevcut pozisyonlarının korunması,
  • %38’i için mentorlük ve koçluk desteği,  
  • %37’si için profesyonel kariyer gelişimine devam etmek…

Bu talepleri kendi girişimlerimiz ile karşılaştırdık. Tablo bizim için umut verici. İnanıyoruz ki %34 olan kadın çalışan oranımız bu girişimlerimiz ile artmaya devam edecek.

Öncelikle GE Türkiye’de Kadın Çalışan Ağı’nın girişimi olarak esnek çalışma saatleri ve evden çalışma politikamızı duyurduk. Yine bu ağın bir girişimi olarak her yıl çeşitli seminerler ve projeler düzenleniyor. Mentorluk sistemi destekleniyor. En önemli noktalardan biri, doğum iznine çıkan çalışanımızı performans değerlendirmesine dahil ediyoruz.

GE olarak biz çalışanlarımızın profesyonel ve akademik gelişimine de değer veriyoruz. Şirketin sağladığı liderlik eğitimlerinin yanı sıra yüksek lisans ve doktorasına devam eden kadın çalışanlarımız bulunuyor. Esnek çalışma saatleri imkanı ile programlarını düzenleyebiliyor ve  akademik yanlarını güçlendirebiliyorlar.

Buna kendimden de örnek vermek isterim. Sürekli öğrenen, öğreten ve örnek olmaya çalışan bir lider olarak ben de Sabancı Üniversitesi’nde Enerji Teknolojileri ve Yönetimi bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Gençlerle birlikte olmak ve yeni şeyler öğrenmek, genç kadınlarımızın cesaretini ve hırsını gözlemlemek müthiş.

Kadın şiddetinin son bulduğu, kadınların daha özgür, yaratıcılıklarını ön plana çıkarabildiği ve daha çok #kadınliderliği’nin olduğu bir dünyada yaşamak dileğiyle…

Tüm kadınlarımızın bu özel gününü kutluyorum!

Lütfen bizlerle düşüncelerinizi paylaşmaya devam edin…

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.