Kabuğunu Kır: 3. GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi Gerçekleşti

29 Kasım 2018

GE için kadınların iş hayatına atılmaları ve ekonomiye katkıda bulunmaları önemli bir hedef. Bu amaç doğrultusunda tüm dünyada özellikle teknik rollerde 50:50 kadın-erkek çalışan oranı yakalamaya çalışılıyor. 1997 yılında GE bünyesinde kurulan ve tüm dünyada faaliyet gösteren GE Women’s Network organizasyonu ise bu hedefi 20 yıldan uzun süredir destekleyerek kadınların çalışma hayatında daha iyi noktalara gelebilmesini sağlıyor. GE Türkiye, bu organizasyonun ülkemizde de aktif olarak çalışabilmesi için 2003 yılında GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı’nı hayata geçirdi. Mentorlükten, kodlama eğitimine kadar bir çok alanda faaliyet gösteren bu platform ise bu yıl üçüncüsü düzenlenen zirvede 250’den fazla kadın ve erkek çalışanı bir araya getirdi.

Açılış konuşmasını yapan GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy, “Yapamazsın Denileni Başarmak” konusunu kendi hayatından örneklerle anlattı. Özsoy, “Benim hayatta bir şeyi başarmamı istiyorlarsa ‘yapamazsın’ demeleri yeterli. Bugüne kadar bana defalarca kez yapamazsın dendi, denilen her şeyi başardım ve bu algıyı terse çıkarttım.” diyerek kadınların istedikleri her şeyi başarabileceklerini, bu yolda önlerine çıkan engellemelere takılmamaları gerektiğini söyledi.

https://twitter.com/GE_Turkiye/status/1065519691303661569

Açılış konuşmasının   ardından GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy, moderatörlüğünü üstlendiği “Kadının Endüstrilerdeki Vazgeçilmez Rolü” konulu panelde Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ve Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp ile bir araya geldi.

Panelde konuşan Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, “Şirketimizde kadın çalışan oranımız şu an %48’ler civarında. Şirketimizi kurduğumuz yıllarda aldığımız çalışanların büyük çoğunluğu 25-30 yaşındaki kadınlardı. Yenilenebilir enerji alanında çalışan bu kadınlar gerek taşeron şirketlerle birlikte dağlarda, gerek bürokrasi için Ankara’da, işin gerektirdiği her yerde çalıştılar. Bir dönem şirketin yönetim kurulundaki tek erkek bendim ve şirketin en hızlı büyüdüğü dönem o dönemdi. Kadınlar iş yaşamında çok etkililer. Düşüncelerinin arkasında duruyorlar ve bunun için mücadele ediyorlar.” sözleriyle kadınların iş yaşamındaki etkilerine ettiği tanıklığı birinci elden aktardı.

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, bir kadın ve bir anne olarak çalışmanın kolay olmadığını dile getirdi. “Size burada planlama, zaman yönetimi gibi şeylerden bahsedebilirim. Ancak işin rengi böyle değil. Aile söz konusu olduğunda planlama ve zaman yönetimi çok geçerli olmuyor. İş hayatınızda bir kriz ya da ailenizde bir durum çıktığında tüm dengeler alt üst oluyor. Evde de iş hayatınızda da güvendiğiniz insanların yanınızda olması, onların size destek olması dengeyi kurmanıza yardımcı oluyor. Gerektiğinde yardım istemelisiniz, yardım istemekten asla çekinmemelisiniz. Ancak bu şekilde iş ve aile hayatı bir denge içinde ilerleyecektir.” sözleriyle kendi deneyimlerini aktardı.

GE Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Özlem Aksoy’un moderatörlüğünde yapılan “Kabuğumuzdan Nasıl Çıkarız?” konulu panele Nestle Professional Türkiye Genel Müdürü Arzu Alibaz, Davranış Bilimleri Uzmanı Banu Gökçül ile armut.com kurucusu ve CEO’su Başak Tanpınar Değim katıldı.

Konuşmacılar, kendi tecrübelerinin ve kişisel görüşlerinin yanı sıra hayatlarındaki kabuklarını kırmaları gerektiğini fark ettikleri noktaları da GE kadın çalışanlarıyla paylaştı.

Business Networking Academy Kurucu Ortağı Ertuğrul Belen yaptığı sunumda networking’in ne olduğundan ve nasıl yapılması gerektiğinden bahsetti. Belen, “Networking dediğimiz şey eski zamanlarda köylerde yapılan imecenin şehirli versiyonudur.

İyi insan ilişkisi kurmaya, insanları arayıp sormaya bağlıdır. Kendi çevrenizi oluştururken, etrafınızdaki insanların size sağlayabileceği fırsatları da göz önüne almanız gerekiyor” dedi. Belen ayrıca LinkedIn gibi sosyal ağların networking için önemine de değindi.

GE Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Aslı Duran’ın moderatörlüğünde yapılan günün son panelinde ise “Başarısızlıklardan Öğrenmek” konusu incelendi.

GE Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Aybike Molbay, GE Türkiye Baş Hukuk Müşaviri Azra Çakıl, GE Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Özlem Aksoy, GE MENAT/SSA/India Eğitim ve Yetenek Geliştirme Lideri Sibel Bostancı Çelebi ve GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin’in katıldığı panelde GE Türkiye’nin kadın liderleri, başarısızlığın hayatın bir parçası olduğunu ve bundan korkup denememenin en büyük başarısızlık olduğu mesajını verdiler.

Liderler, iş hayatında hataların olabileceğini, önemli olanın bu hatalardan ders çıkarıp pes etmemek ve yola devam etmek olduğunu anlattılar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.