John Flannery, GE’nin Yeni Başkanı ve CEO’su Oldu!

20 Haziran 2017

GE, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla halen GE Sağlık Başkanı ve CEO‘su olan John Flannery‘nin GE Yönetim Kurulu tarafından 1 Ağustos 2017 tarihi itibariyle şirket CEO‘su, 1 Ocak 2018 itibariyle de Başkan ve CEO’su olarak görevlendirildiğini duyurdu.

Jeff Immelt konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “John, GE’yi yönetecek doğru kişi. Çeşitli iş kollarında ve farklı bölgelerde geniş bir deneyimi bulunuyor. Başarılı bir geçmişi olan John, iş kollarımızın birçoğunu yönetti. Daha da önemlisi John, iyi muhakeme, esneklik, hızlı öğrenme, ekip kurma ve azimli bir birey ve rakip olma gibi güçlü liderlik niteliklerine sahip. Kendisi yatırımcıların, müşterilerimizin ve GE ekibinin güven duyduğu bir isim olacak.”

GE Yönetim Kurulu’nun Baş Bağımsız Yöneticisi Jack Brennan ise “Küresel pazarların dinamizmini koruduğu ve yoğun olarak teknoloji ile operasyonel mükemmelliğe odaklandığı günümüz şartlarında GE’yi John Flannery’den daha iyi yönetebilecek biri bulunmuyor. Kariyerinin yaklaşık yarısını ABD dışında geçiren John, dünya genelinde karmaşık yapıya sahip finansal ve endüstriyel kuruluşların yöneticiliğini yaptı. Bu kuruluşlar arasında, GE Sağlık, GE Hindistan ve Alstom’un başarıyla satın alınmasının ardından GE İş Geliştirme yer alıyor.” açıklamasını yaptı.

Kariyerine 1987 yılında GE Capital şirketinde başlayan 55 yaşındaki John Flannery, görevi kapsamında satın alma işlemlerinin risk değerlendirmesini yaptı. Çalışmaları sırasında, müzakere becerileri ve şirket operasyonlarını iyileştirme yeteneğiyle öne çıktı. 1997 yılında Arjantin’e taşınarak Latin Amerika’daki GE Equity iş kolunu ve Arjantin ile Şili’deki genel GE Capital operasyonlarını başarıyla yönetti.

2002 yılında GE Equity Başkan ve CEO’su olan Flannery’nin iş kolunu zor bir dönemde yönetmesi istendi. 2005 yılında GE Capital’ın Asya Pasifik Bölgesi’nden Sorumlu olarak Asya’ya yerleşen Flannery, burada elde edilen kazançları Japonya’da %100, Kore’de %30 ve Avustralya’da %25 oranında artırdı. 2009 yılında GE Hindistan‘ı yönetmek üzere Hindistan’a yerleşti. Bu ülkedeki görevi kapsamında Flannery, yönetim ekibini geliştirdi, kurum kültürü oluşturdu, işletmenin endüstriyel tarafına odaklandı ve 2011 yılında endüstriyel satışları %50 oranında artırdı. 2013 yılında ise GE Corporate bünyesinde iş geliştirme faaliyetlerini yönetmeye başladı. Bu görevinde, şirketin sermaye dağılımına odaklanarak şirket tarihindeki en büyük satın alma işlemi olan Alstom‘u satın alma operasyonunu yönetti. Aynı zamanda GE Capital şirketinin küçülmesi, Synchrony Financial şirketinin ilk halka arzı ve GE Appliances şirketinin elden çıkarılması süreçlerinde görev aldı.

Flannery, 2014 yılında GE Sağlık’a katılmasından itibaren 2016 yılında organik gelirleri %5 ve marjları 100 baz puan artırdı. GE Sağlık’ı görüntüleme alanında teknoloji liderliği ile sürekli başarıya taşıyan Flannery, dijital platformlar ve çözümler geliştirerek biyoproses çözümleri ile Yaşam Bilimleri’ni genişletti ve hücre tedavi sistemleri iş koluna önemli teknolojiler kazandırdı. Flannery ayrıca yeni gelişen pazarlardaki sağlık çalışanlarına ezber bozan teknolojiler sunmaya odaklanan Sürdürülebilir Sağlık Çözümlerini (Sustainable Healthcare Solutions) piyasaya sürdü.

Flannery, “Bugün yapılan duyuru, kariyerim boyunca en gururlandığım an oldu. Çağımızın en büyük yöneticilerinden biri olan Jeff ile şirket bünyesinde 16 yıldır çalışıyor olmanın gurur ve ayrıcalığını yaşıyorum. Jeff, GE portföyünde bir dönüşüm yarattı, şirketi küreselleştirdi ve şirketi dijital ve katmanlı üretim alanına yönelterek GE’ye geleceğin vizyonunu kazandırdı. Önümüzdeki aylarda GE’nin izleyeceği adımları belirlemek üzere yatırımcılar, müşteriler ve çalışanlarla görüşmeler yapmaya odaklanacağım” açıklamasında bulundu.

61 yaşındaki Jeff Immelt, GE’nin enerji, havacılık, ulaşım, sağlık, petrol ve gaz gibi kilit pazarlarla uyumlu, daha güçlü ve daha odaklanmış bir dijital endüstriyel portföy elde etme yönündeki başarılı dönüşümüne öncülük etti. Uzun vadeli stratejik vizyonu ve GE’yi dönüştürme azmi, şirketin son 10 yıl içinde yaptığı cesur portföy hamleleri ile ortaya çıktı. GE, 2015 yılından beri GE Capital varlıklarının satışından 260 milyar dolar kazandı, küresel enerji lideri Alstom‘u satın aldı, GE Petrol ve Gaz‘ın Baker Hughes ile birleştiğini duyurdu ve GE Appliances, NBC Universal ve Plastics gibi eski iş kollarını elden çıkardı.

Immelt, görev süresi içinde teknolojik inovasyona dayalı pazar liderliğini yeniden elde etti, kilit endüstrilerdeki güçlü konumunu geliştirdi ve 320 milyar dolarlık iş değeri elde etti. GE Store‘un mimarı oldu. Bu da küresel siparişlerin 70 milyar dolara ulaşmasına ve hizmet siparişlerinin 55 milyardan fazla artmasına katkıda bulundu.

Immelt’in vizyonu GE’yi geleceğe hazırladı ve GE kültürünü büyük ölçüde sağlamlaştırdı. GE, günümüzde endüstriyel dünyanın en önemli inovasyonlarından ikisi olan Endüstriyel İnternet ve katmanlı üretim alanında lider bir kuruluş haline geldi. Dünyanın ilk 10 markası arasında yer alan GE, Fortune World‘ün En Çok Beğenilen Şirketler listesinde 7. sırada, liderlik konusunda ise 1. sırada.

GE’nin 2017 operasyon çerçevesinde şimdilik bir değişiklik bulunmuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.