Jet Motorunun İçini Nasıl Görürüz?

22 Aralık 2015

 

Dr. Waseem Faidi’nin kendi araştırma laboratuvarı yüksek teknolojili bir hastane odasına benziyor. Ortası delik çöreğe benzeyen bir bilgisayarlı tomografi tarayıcısı ve etrafında dijital ekranlar ve kollar bulunan bir hasta yatağı Faidi’nin laboratuvarını süslüyor. Fakat burada, GE Global Research’ün New York’taki tesisinde etten ve kemikten hastalar bulmak zor. Burada, ileri alaşım ve uzay çağı seramiğinden yapılma makine parçaları göze çarpıyor.

Faidi, “Benim takımımın yaptığı şey, jet motoru gibi ürünlerin fonksiyonel parçalarının sağlığı ve durumunu incelemek ve hatta bu konularda öngörülerde bulunmak. Bunu yaparken, doktorlarla aynı görüntüleme araçlarını kullanıyoruz. Bu araçları değiştirmemiz ya da durumlara adapte etmemiz gerekebiliyor ama sağlık alanında geliştirdiğimiz pek çok aleti endüstriyel denetleme için de kullanabiliyoruz” diyor.

GE bilim insanları birkaç ay önce Rubik küpünden balığa kadar pek çok şeyi görüntülemek için makinelerini kullandılar. Yazının başındaki fotoğrafta bir balığın, yukarıda ise bir yengecin görüntüsünü görüyorsunuz.

Geçtiğimiz 10 yıl içinde GE, aslen GE Sağlık birimi için üretilen görüntüleme teknolojilerini endüstriyel denetlemeler için adapte ederek yepyeni bir iş kolu yarattı. Bu iş kolu ve Faidi’nin araştırması bizim GE Store dediğimiz şeyin birer örneği. GE Store’un ana fikri, GE’nin havacılıktan enerji üretimine, yazılımdan akıllı LED aydınlatmaya kadar farklı iş kolları arasında bilgi ve deneyimin paylaşılması ve böylece tüm şirketin birlikte daha hızlı ve daha ileriye hareket etmesi.

Faidi ve takımı GE Store’dan faydalanıyorlar, ancak, aynı zamanda GE Store’a katkıda da bulunuyorlar. GE Petrol ve Gaz iş alanı aynı teknolojiyi boru hatlarını denetlemek, GE Havacılık ise karmaşık jet motoru parçalarını üretim sırasında izlemek için kullanıyor. Her gün yeni uygulama alanları çıkmaya da devam ediyor.

Faidi ve takımı, dünyanın en büyüğü GE90 gibi uçak motorlarının tümünü görüntülemek için gelişmiş yüksek x ışınlı bir sistemi test ediyorlar. Boeing 777’ye güç veren GE90 motolarının çapı neredeyse bir Boeing 737’nin tüm kasasının genişliği kadar. Faidi, bu motorun parçaları arasındaki boşlukları incelemek ve belki de tasarımını iyileştirmek için görüntüleme makinesini adapte ediyor.

Faidi tıbbı görüntüleme kariyerine ultrason mühendisi olarak başlamış. Şu anda, başladığı günle aynı hedefe sahip: “Biz, doktorların hastalarına onlarla ilgili tam olarak neyin yanlış olduğunu söyleyebileceği ve daha sonra onları iyileştirmek için en doğru tedaviyi uygulayabilecekleri bir zamana erişmek istiyoruz. Aynı şey GE’nin endüstriyel makineleri için de geçerli.

Tıp, yap-boz modelinden önleyici tedavi modeline doğru geçiş yapıyor. Makineler için de durum farklı değil. Faidi, “Tıbbi bir durumu, eğer erken teşhis ederseniz, tedavi etmek çok daha ucuzdur. Uçak motorları en iyi performanslarını vermeleri için düzenli olarak servise girmeli ve gerekli görüldüğü zamanlarda da onarılmalıdır.” diyor.

Dr. Faidi

Dr. Faidi (ortada) ve takımı CT tarayıcısının içinde örnek bir parçayı hareket ettiriyor.

GE Sağlık, hastanelerin tıbbi veri toplayabilmesi ve analiz edebilmesi için yakın zamanda Sağlık Bulutu sistemini hayata geçirdi. Bu sistem, GE Dijital’in endüstriyel internet için geliştirdiği Predix tarafından destekleniyor. Faidi ve takımı da denetleme tarayıcılarının ürettiği veriden daha derinlemesine içgörüler elde etmek için bu sistemi kullanıyor. Faidi, “Aynı tıp doktorları gibi biz de hastalarımızın sağlıklı, mutlu ve üretken bir hayat sürmelerini istiyoruz. Hastanız dünyanın büyük bir kısmına enerji veren veya onu taşıyan makineler olduğunda göreviniz çok daha büyük bir önem kazanıyor” diyor.

CT tarayıcı

CT tarayıcı ile incelenen parçanın içi daha sonra takımın monitörlerine düşüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.