Jeotermal enerji santrallerinde Endüstriyel İnternet ile müşterilerimizin tasarruf etmesini sağlıyoruz

17 Ekim 2014

ge infografik (7)

GE Power & Water müşterilerine karşılaştıkları sorunları yerel olarak çözebilmeleri için enerji üretimi, dağıtımı ve su işleme teknolojilerini içeren geniş bir ürün gamı sunuyor. Bunun bir sonucu olarak GE; su arıtma teknolojisi, kimyasalları ve bulut temelli bilgi yönetim çözümü ile veri analizi için Endüstriyel İnterneti kullanarak,Kipaş Holding’in Türkiye’de sahip olduğu üç jeotermal enerji santralinin su kullanımlarını ve korozyonunu ciddi ölçüde azalttı ve CO2 emisyonlarını düşürdü.

Maraş Enerji Genel Müdürü Mehmet Şişman, “Jeotermal, günümüzde geçerli bir enerji üretim kaynağı ve Türkiye için yenilenebilir bir enerji alternatifidir. Maraş jeotermal santralimiz için hedeflerimiz ile son derece uygun olduğundan dolayı GE’nin kimyasal ve izleme teknolojilerini seçtik. GE’nin Su İşleme Teknolojileri bölümü ile yaptığımız ortaklık sayesinde Maraş Enerji yılda 500.000 dolar tutarında tasarruf sağlıyor” diyerek konu hakkındaki görüşlerini aktardı.

Maraş Enerji, Aydın’daki jeotermal santrallerinde endüstriyel internetin olanaklarından faydalanmak için GE’nin InSight* Bilgi Yönetimi Çözümünü kullanıyor. GE’nin InSight* Bilgi Yönetimi Çözümü, enerji santrallerinde su arıtma sistemlerinin performansını izlemek için geliştirilmiş bir uzaktan gözetim ve kontrol platformudur. Web tabanlı olan bu platform, su sisteminin performansının ve ilgili parametrelerin istenen seviyede kalması için gerçek zamanlı görselleştirme ve tanılama özelliği sayesinde tesisin güvenilirliğini maksimize etmeye yardımcı oluyor.

GE, tarımsal faaliyetlerde kullanılacak su sıkıntısı çeken bölgeler için su tüketimini azaltacak çevre dostu bir çözüm de geliştirdi. Jeotermal enerji santralleri, kimyasalı jeotermal kuyulara iletmek için dünyadaki en uzun yer altı boru hattı ağına sahip. Maraş Enerji, GE’nin otomatik kimyasal çözelti hazırlama ünitesi ve yeraltı dağıtım sistemi sayesinde tarım alanlarında kamyon taşımacılığına son verdi. Kamyonların neden olduğu tozu ortadan kaldırarak ve CO2 emisyonlarını azaltarak hava kalitesini iyileştirdi.

GE, Maraş Enerji’nin gerçekleştirdiği tasarruflar nedeniyle, firmayı çevresel ve endüstriyel hedeflerin önemli ölçüde aşılması, geliştirilmesi ve endüstriyel taleplerin dengelenmesi alanlarında başarılı olan firmalara verilen Return On Environment (ROE) ödülü ile onurlandırdı.

GE Türkiye Enerji Genel Müdürü Mete Maltepe, konuyla ilgili olarak, “Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına verilen devlet desteği arttığı için jeotermal enerji projelerinde de artış gözlemliyoruz. Bugün, jeotermal sadece merkezi ısıtma için kullanılmıyor ve enerji üretimi için uygun bir kaynak olarak kabul ediliyor. 2023 senesinde, Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 30’u yenilenebilir kaynaklardan karşılanıyor olacak ve GE, Türkiye elektrik şebekesinin kapasitesini yenilenebilir enerjiler ile artırmak için yenilikçi teknolojiler, ürünler ve hizmetler sunarak bölgede liderlik yapıyor” dedi.

Kipaş Holding son dönemde mevcut Maraş Enerji jeotermal santrallerinin üçünü ve yeni inşa edilen bir santralini GE’nin su arıtma teknolojisi ile donattı. Mevcut üç santral toplamda 68 MW enerji üretirken, yeni tesis 24 MW enerji üretecek.

GE, Kaliforniya’da “The Heber” ve “CalEnergy”, Kosta Rika’da “Miravelles“, El Savador’da “Ahuachapan”, Meksika’da “Tres Virgenes”, Filipinler’de “Mahanagdong” ve Endonezya’da “Star Energy” olmak üzere tüm dünyada jeotermal projeleri hayata geçiriyor.

Dünyadaki potansiyel jeotermal enerjinin sekizde birine sahip olan Türkiye, genel sıralamada yedinci olarak yer alıyor. Türkiye, 2030’a kadar yenilenebilir kaynak payını %30’a yükseltmeyi hedefliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.