Japonya’nın Dijital Enerji Santrali Çalışmaya Başladı

10 Kasım 2016

futtsu_thermal_power_station

Dev boyutlarıyla Tokyo Körfezi’nde bir yarımada oluşturan Futtsu Güç Santrali, gaz-ateş gücüyle 5.040 megavat enerji üretimi yapıyor ve milyonlarca ev ve iş yerine elektrik sağlıyor. Santralin dev boyutlarının yanında öne çıkan bir diğer özelliği de TEPCO & Power tarafından işletilen en verimli 15 santralden biri olması. Ancak bu santral dijitalleşmenin gücüyle neden daha da verimli olmasın ki?

Sonuç olarak Fittsu, Japonya’daki ilk dijital enerji santrali olmak üzere. Yakında TEPCO Predix kullanarak tesisin nasıl daha verimli olabileceğine dair bütün değerli verilere sahip olacak çünkü enerji üretim sürecinde santralin her noktasındaki ısı, sıvı değerleri, basınç değişimleri gibi bilgiler sensörler aracılığıyla tek bir noktada toplanabilecek.

2

Normal şartlar altında santralin bakımı, spesifik bir zaman planıyla parçalar bakıma ihtiyaç duysa da duymasa da gerçekleşiyor. Ancak sensörler sayesinde yapılacak dijital takip böyle bir zaman kaybının önüne geçilmesini sağlıyor. Bu sayede zamandan tasarruf edilirken aynı anda da bakım giderleri düşürülebilecek en alt seviyeye çekilmiş oluyor.  Futtsu’nun bloklarından biri GE’nin gaz türbinleri ile donatılmış durumda ve bu türbinlerin her biri 507 megavat enerji üretebiliyor. 37 milyon insanı barındıran Tokyo’ya elektrik sağlayabilmek için TEPCO bu türbinleri ve santrali sürekli olarak işler halde tutmalı. Üstelik santrali herhangi bir şekilde kapalı tutmanın maliyetleri gerçekten oldukça yüksek. Dijital takip bu noktada tekrar devreye girerek bakım için kapalı kalma sürelerini düşürüyor ya da sadece ihtiyaç olan parçalara bakım yapılmasını sağlayarak üretimin tamamen durmasını engelleyebiliyor.

Dijitalleşme sayesinde üretim yapılan her tesisin daha da verimli olması mümkün. Futtsu Enerji Santrali gibi Türkiye’de de GE Gebze Güç Transformatörleri Fabrikası GE’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgedeki ilk akıllı fabrikası olmaya hazırlanıyor. Dijital dönüşümle birlikte ekipmanlarla bilgisayarların birbiriyle konuşabileceği ve Endüstriyel İnternet sayesinde gerçek zamanlı bilgilerin paylaşılabileceği üretim konsepti verimliliği ciddi oranda artıracak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.