J920 FleXtra Gaz Motoru GE’nin Türkiye İçin Geliştirdiği Enerji Çözümlerinin Merkezinde Yer Alıyor

18 Mayıs 2015

flextra

Türkiye, enerji üretimi söz konusu olduğunda büyük potansiyele sahip olmakla birlikte ciddi sorunlarla da karşı karşıya. GE’nin Dağıtılmış Enerji çözümleri, Türkiye’nin hızlı, güvenilir ve verimli enerji ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilmiş en iyi çözüm olarak konumlandırılabilir.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Türkiye’nin enerji kullanımında 2015 ve 2030 arasında %4,5 oranında bir yıllık artış öngörürken, Türkiye aynı zaman diliminde büyüyen ekonomisini desteklemek için enerji talebindeki artışı %5 olarak belirledi. Bu da ülkemizi dünyanın en hızlı büyüyen enerji bölgelerinden biri yapıyor. Bu talebin üstesinden gelmek, enerji arzını kesintisiz olarak sürdürmek ve Türkiye’nin yurtdışı enerji kaynaklarına olan bağımlılığını azaltmak için elektrik ve doğal gaz altyapısına yönelik yatırımlarının büyük çoğunluğunun özel sektör tarafından yapılmasını bekliyor. Bu arada, Türkiye’nin 2014’te enerjisinin %72’sini ithal ettiğini de belirtelim.

Artan yakıt maliyetlerini karşılamak için yüksek verimlilik

Bununla beraber yakıt maliyetlerinin elektrik santrallerine ait operasyonel maliyetlerin %90’nından fazlasını oluşturduğu bir ortamda özel sektörün sürekli artış gösteren doğal gaz fiyatlarıyla baş edebilmesi gerekiyor. Bu da Türkiye’nin kömür kaynaklı üretimde büyük bir artış planlasa da enerji tedariğini yerel üretilmiş yenilenebilir ve geleneksel olmayan enerji kaynaklarına daha fazla yer vererek çeşitlendirmek istemesinin ardında yatan nedenlerden birini oluşturuyor. Yakıt maliyetlerini azaltmanın yanı sıra elektrik piyasasında çalışma saatlerini artırmak, yatırımcılar için geri ödeme süresini düşürmek ve Türkiye’nin karbon ayak izini azaltmak da yüksek verimliliğe sahip enerji üretimi gerektirecek. J920 FleXtra gaz motoru işte tam bu noktada devreye giriyor. GE’nin Dağıtılmış Enerji portföyünde yer alan en yeni ve en güçlü ürünlerden biri olarak kendi motor sınıfında mevcut olan en iyi elektriksel verimliliklerden birine sahip. Halihazırda, Türkiye’deki doğal gaz temelli elektrik üretiminin yarıdan fazlası GE ekipmanlarınca sağlanıyorken, J920 FleXtra gaz motorları da Türkiye’nin enerji geleceğine katkıda bulunacak.

GE’nin 100 kW ile 116 MW arasında değişen Dağıtılmış Enerji elektrik üretim portföyü, 3 GW’yi aşan kurulu kapasite sağlayan 60’ın üzerinde aeroderivativegaz türbini ve 250’den fazla Jenbacher gaz motoruyla Türkiye elektrik şebekesinin başlıca dayanaklarından biri haline gelmiş durumda. J920 FleXtra, 10 MW gaz motorları platformunda bir ilk olan %50,1’lik verimliliğiyle bir tesisin yaşam ömrü boyunca büyük yakıt tasarrufu sağlama kapasitesine sahip – 100 MW’lik bir tesis için 20 milyon €’ya kadar. Motor, iki aşamalı turboşarj (hava sıkıştırma) özelliğiyle tek aşamalı turboşarja sahip pistonlu motorlara göre elektriksel açıdan % 3 puan daha verimli olabiliyor.

Yüksek Sistem Güvenilirliği

J920 FleXtra gaz motoru gibi verimli ve esnek dağıtılmış üretim teknolojileri Türkiye’deki elektrik şebekesini daha dengeli ve güvenilir hale getirebileceği gibi şebeke operatörlerinin sistem düzensizliklerinin üstesinden gelebilmesini ve operasyonel kesintilere karşı yedek güç koruması sağlıyor. Rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kurulumlarının sayısı giderek artıyor, ancak değişken üretimleri dengeli enerji üretimi ve güvenilir bir şebeke sağlamak için yük merkezlerine yakın ve daha fazla esnekliğe sahip dağıtılmış enerji üretimine ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor.


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.