Işıl Işıl Çözümler: GE, Yılbaşı Zamanı Evlerin Elektriklendirilmesine Nasıl Yardımcı Oldu!

20 Mart 2020

Noel zamanında mumlarla süslenen evlerden, çam ağaçlarından sonra daha güvenli ve parıltılı bir alternatif de kutlamalara dâhil oldu: Tabii ki elektrik. Mumlar size daha romantik gelebilir; ancak bu geçişi değerlendirirken o dönemin ahşap evlerinde yaşanması muhtemel tehlikeleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bu değişim, 1882 kışında Edward Hibberd Johnson’ın New York’taki evinde Noel ağacını elektrikli ışıklarla süslemesiyle başladı. Johnson, GE’nin kurucu babası Thomas Edison’un bir ortağı ve Edison da sadece iki yıl önce (1880) ampulün patentini almıştı.

Ağaç; toplamda 80 adet kırmızı, beyaz ve mavi ampulle süslendi ve dönen bir kaide üzerine yerleştirilerek hareketli bir görünüm kazandı. Johnson, her yıl süslemelere bir yenisini ekledi ve komşuları da yavaş yavaş bu geleneği uygulamaya başladı. Tarihler 1895’i gösterdiğinde, ilk kez ABD Başkanı Grover Cleveland ve ailesi de Beyaz Saray’ın noel ağacını yüzlerce renkli ve elektrikli ışıkla süsledi.

O dönemlerde bir noel ağacını ışıklandırmak için maddi açıdan durumunuzun iyi olması gerekiyordu; çünkü böyle bir eğlencenin bedeli bugünün parasıyla neredeyse birkaç yüz dolara eş değerdi. Teknoloji de yeni yeni gelişiyorken kurulum aşamasında her lambayı ayrı ayrı kablolamak için elektrikçilere ihtiyaç duyuluyordu; ta ki GE 1903 yılında halka açık noel ışığı kitlerini tanıtana kadar…

GE adına çalışan reklamcılar, ürün sloganını da çoktan belirlemişlerdi: “Güzel ve Güvenli.”

Elektrik hâlâ çok yeniydi ve dolayısıyla bu ürün birçok insan için pahalı denilebilirdi. 1940’larda elektrik çoğu kırsal alana yeni yeni yayılıyor ve mumlardan renkli ışıklara geçiş ancak tamamlanıyordu.

Artık “evimizin yanması” gibi problemler, 21. yüzyılı yaşarken bir önceki yüzyıla oranla düşük bir ihtimal gibi görünse de bu çağın çok daha karmaşık problemleri olduğu söylenebilir. Örneğin; bir önceki yüzyılın çözümü mumdan elektriğe geçişken, çağımıza damga vuracak geçiş yenilenebilir enerji ile gerçekleşiyor. Noel ağaçları güneş veya rüzgâr gibi kaynakları kullanılarak aydınlatılabilir mi? Çünkü; çağımızın karşılaştığı problemlerin başında da mühendislerin çözüm yaratmak için uzun mesailer harcadığı “elektriğin depolanması” problemi geliyor. Mühendisler, açık deniz rüzgâr türbinleri ve güneş enerjisi panelleri tarafından kullanılan elektronları alıp gerektiğinde tasarruf edilmesine de  yardımcı oluyorlar.

GE mühendisleri de 20. yüzyılın başından itibaren olduğu gibi birçok alanda çağa “ışık tutacak” çözümler üretmeye devam ediyor. Tüm bu çözümler için bizi takip etmeye devam edin! 🙂

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.