İş Dünyasında “Kadın” Olmak: Rekabet yok, dayanışma var!

2 Temmuz 2013

Canan Özsoy, İş Dünyasında Kadın Olmak

GE Genel Müdürü Canan Özsoy, 29 Nisan Pazartesi günü Galatasaray Üniversitesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen İş Dünyasında “Kadın” Olmak başlıklı söyleşiye katıldı. İş dünyasında kadın olmanın avantajlarının ve dezavantajlarının konuşulduğu söyleşinin moderatörlüğünü Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilruba Çatalbaş yaptı. Söyleşide Canan Özsoy’un yansıra Borusan Otomotiv Genel Müdürü Tijen Çıdam, Ceremony Flowers&Events Kurucu Müdürü İrem Yargıcı, Vodafone Türkiye Pazarlama İletişimi Bölüm Başkanı Gizem Keçeci, Yatırım Finansman Menkul Değerler Genel Müdürü Şeniz Yarcan, iş dünyası deneyimlerini paylaşan konuklar arasındaydı.

Söyleşide, General Electric Türkiye CEO’su Canan Özsoy, hem iş hem de özel yaşamında temel aldığı “3S” kuralından bahsetti: “Sev, sabret ve sebat et.”

İş ve aile yaşamının dengelenmesi gerektiğini söyleyen Canan Hanım, anlayışlı bir eşin hayattaki destek mekanizmalarından en önemlisi olduğunu belirtti.

Konuşmacılar arasında en çok sektör değiştiren iş kadını olan Canan Hanım, değişimden korkmamak gerektiğini “Her değişim yeni şeyler öğrenmek için bir fırsat olarak görülmeli” sözleriyle vurguladı. Ayrıca, profesyonel yaşamının başlarında cinsiyet ayrımcılığıyla da karşılaştığını ancak bunun yükselmesini engellemesine izin vermediğini belirtti. Hakkettiği unvanı sırf kadın olduğu için kendisine vermeyen iş yerinden istifa ettiğini, başka şirketlerde daha da yükselince, kendisine yeniden aynı şirket tarafından iş teklifi yapıldığını dinleyicilerle paylaştı.

Vodafone Türkiye Pazarlama İletişimi Bölüm Başkanı Gizem Keçeci ise telekom sektöründe kadın çalışanların oranının %23 olduğunu ancak Vodafone’da bu oranın %40 civarlarında olduğunu açıkladı.

Söyleşide ayrıca başarılı olmak için hayata pozitif bakmak, çok çalışmak, eleştiriye açık olmak gerektiğinin de tüm konuşmacılar tarafından altı çizildi. Bütün konuşmacılar kadın liderlerin arasında rekabetten çok dayanışma olduğu görüşündeydi.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.