İş Birlikleri Yeni Dönemin Yıldızı

10 Haziran 2016

Alanında dünyadaki en kapsamlı araştırma olan GE İnovasyon Barometresi, yeni dönemde şirketlerdeki inovasyon kültürünün yükselmesindeki ve yeni teknolojilerin kullanılmasındaki oranın artmasında iş birliklerini işaret ediyor. Yöneticiler, yeni yatırımlar ve ortaklıklar sayesinde büyük şirketlere bile start up kültürünü entegre edebiliyor. Böylece teknoloji ile gelişen iş modellerini köklü yapılara benimsetebiliyor. 2016 Küresel İnovasyon Barometresi sonuçları, yönetici düzeyinde iş birliklerine ve sonuçlarına olumlu bakanların oranını %77 olarak ölçüyor. Türkiye’de ise bu oran %83 ile Barometre sonuçları arasındaki en yüksek oranlardan biri.

İş birliklerine olumlu bakılma oranını artıran en büyük etken tabii ki iş birliklerinden kaynaklanan inovasyon faaliyetlerinin yarattığı kâr artışı. Farklı endüstrilerdeki bilgi birikiminin ortak bir amaca hizmet edebilmesi, iş birlikleri sayesinde bu bilgiyi kullanabilen şirketlerin daha fazla kâr edebilmesini sağlıyor. Örneğin GE Current tarafından öncelikle sokak aydınlatması için geliştirilen akıllı LED’lerin daha komplike bir hale getirilerek alışveriş merkezlerinde ölçüm, yönlendirme ve elektrik tasarrufu yapabilen ileri bir teknolojiye dönüşmesi, elde edilen verimi sadece elektrik tasarrufu olmaktan çok daha öteye götürebiliyor.

Akıllı LED’ler %20’ye varan elektrik tasarrufu sağlarken, GE’nin rüzgar türbinleri için geliştirilen sensörleri sayesinde yapılan optimizasyon da rüzgar santrallerinde yine %20’ye varan verimlilik sağlıyor. Aslında bu verimliliğin altındaki teknoloji GE’nin açık kod endüstriyel internet platformu olan Predix’in yine farklı sektörlerdeki bilgiyi daha fazla verimlilik için birleştirip optimizasyona izin vermesi. Ulaşımdan havacılığa birçok sektörde verimliliğin bu teknolojilerle artması mümkün. Öyle ki kimi sektörler için %1 oranındaki verimlilik artışı yıllık 8 milyar $ kâr olarak geri dönebiliyor. GE’nin iş birlikleri ile artan verimliliğin işinizi nasıl etkileyebileceğine aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.