IP Pazar Teknoloji Günü’nde Fikri Mülkiyet Hakları Konuşuldu

27 Temmuz 2014

Teknoloji Gunu

GE olarak rekabet gücünün artırabilmesi için inovasyonun önemine ve gücüne inanıyoruz. İnovasyon amaçlı üretilen fikirlerin bir yandan müşteri ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyorken bir yanda da bu fikirlerin ticarileşip lisanslanması gerekiyor. Fikri Mülkiyet Hakları  ise açık inovasyon kültürünün gelişimi ve fikirlerin ticarileşebilmesi için çok önemli bir rol oynuyor.

GE Türkiye’nin desteğiyle Haziran ayında Teknopark’ın ev sahipliğinde  İstanbul’da düzenlenen IP Pazar Teknoloji Günü’nde, ülkemizde inovasyon ekosistemi yaratılabilmesi için önemli adımlardan biri olan Fikri Mülkiyet (IP) konusu ele alındı.  Konunun uzmanları olan akademisyenler, STK’lar, yenilikçi şirketler ve patent ofislerinin yetkilileri, inovasyon ekosisteminin kritik unsuru Fikri Mülkiyet Hakları konusunda çözüm önerileri üzerine tartıştılar.

GE Türkiye Stratejik Yatırımlar Direktörü Erdoğan Çeşmeli, “Teknopark’ta gerçekleştirdiğimiz pilot çalışmalarla ticarileşme imkanı olan fikirlerin korunarak hayata geçirilmesini teşvik etmeyi, bu yoldaki engelleri aşmayı amaçlıyoruz. Gerek üniversiteler, gerek endüstri, gerekse teknoloji ofisleri olarak fikirlerimizi, deneyimlerimizi bir araya getirerek Türkiye’nin fikri mülkiyet haklar konusunda daha üretken, ürettiklerini ticari faydaya dönüştürebilen bir ülke haline gelmesini hedefliyoruz” dedi.

Toplantıya GE International Licensing Global İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Brian Selby, GE International Licensing Global İş Geliştirme Direktörü Takahiro Murata ve GE Healthcare Licensing Ticari Geliştirme Lideri Brian Mcllroy da katıldı. GE’nin, 130 yıllık tarihinde teknoloji ve lisanslamanın dünyadaki en eski yaratıcılarından biri olduğunu, inovasyon geleneğine büyük saygı duyduklarını, tüm dünyada sağlık, enerji, havacılık ve ulaşım alanlarında önemli yatırımlara imza attıklarını söyleyen Selby, bu anlayışın GE’nin küresel taahhüdü olduğuna işaret etti. Selby, fikri mülkiyet haklarının Türkiye’de gelişimine destek vermek üzere tecrübelerini paylaştı.

Teknokent İstanbul Genel Müdürü Turgut Şenol ise şu ana kadar Teknokent’te yer almak üzere başvuran 1400 firma arasından 86 firmayı seçtiklerini ve bu firmaların birbirlerini destekleyecek yönde çalışmalar içinde olmalarını gözettiklerini söyledi. GE öncülüğünde düzenlenen IP Pazar’ın konunun tüm tarafları için yararına inandığını anlatan Şenol, fikri mülkiyetin korunmasının inovasyon çalışmalarına ivme kazandıracağını belirtti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.