IoT’nin Gücünü Ortaya Çıkarmak – II

24 Eylül 2018

Geçen hafta “IoT’nin Gücünü Ortaya Çıkarmak” yazı dizimizin ilk bölümünde, kullanım amaçlarına göre 3 farklı başlıkta sınıflandırılan IoT uygulamalarından bahsetmiş ve bunları tanımlamıştık. Yazımızın ikinci kısmında ise sizlere BrainWave Consulting Kurucu CEO’su Andrew Baker’ın şirketlere IoT konusundaki tavsiyelerini sunacağız.

“Uzman ve Deneyimlilerle Çalışın”

IoT kırılma yaratan bir teknoloji. Ancak bu teknolojinin kullanımı, maliyet avantajının, ölçek ekonomisinin ve gelir getirilerinin otomatik olarak sağlanacağı anlamına gelmez. IoT’nin gerçek değeri, kurum ve şirketlerin bu teknolojileri maliyet azaltmak, geliri artırmak veya iş gücünün optimizasyonu gibi amaçlarına ulaşmada ne kadar etkili kullandığına bağlı. Nitekim nesnelerin interneti uygulamalarına artan ilgi bu uygulamaların yerinde ve verimli kullanılması yönündeki uyarıların artmasına da yol açıyor. Çünkü hem tüketici hem de üretici taraflarında bağlantılı cihazların hızlı artışı bir yandan iş sistemleri ve üst yapısının karmaşıklaşmasına yol açarken, verimli veri yönetimi ve güvenlik kaygılarını artırıyor.

Nesnelerin interneti uygulamaları konusunda uzman yazar Stacey Higginbotham, IEEE Spectrum sitesinde Mayıs ayında yayınlanan makalesinde, “The Do’s and Don’ts of Industrial IoT (Endüstriyel nesnelerin internetinin yapılması ve yapılmaması gerekenleri)” başlıklı yazısında, “Bir imalat platformunda veya konutta sırf bağlı olsunlar diye nesneleri birbirine bağlamanın anlamı yok. Bunu yaparken bir amacınız olmalı” uyarısında bulundu. Higginbotham’a göre şirket yönetimleri IoT’den iki tür beklenti içinde olabilir. Birincisi, yatırımlarından kısa sürede sonuç alabilecekleri kısa vadeli sistemlere yönelebilirler. Fabrikalar bir dizi kamera ve sensörle süreçlerinin kontrolünü dijitalleştirebilir, şehir yönetimleri gece-gündüz sensörlü LED aydınlatma sistemleri ile tasarruf sağlayabilirler örneğin… İkinci ve daha geniş ufuklu yaklaşım ise bütün iş modellerini değiştirecek bir üretim platformu veya ürün yaratmak. Bu uzun vadeli yaklaşım elbette daha yüksek maliyetli. Higginbotham, bu karmaşık ve maliyetli süreçte firmaların yalnız başına hareket etmemesi, uzman ve deneyimli firmalarla iş birliğine gitmesi gerektiğini savunuyor.

“İzleme Yazılımı Kullanın”

Andrew Baker da, MIT’nin prestijli dergisindeki yukarıda belirttiğimiz makalesine “How to Unlock the Power of IoT with Real-Time Monitoring (Nesnelerin internetinin gücünü gerçek zamanlı izlemeyle ortaya çıkarmak)” başlığını verdiği yazısında bir dizi uyarı dile getiriyor. Endüstriyel internet uygulamalarının şirketlerin bilişim departmanlarına iki önemli görev yüklediğini belirten Baker; “(IT personeli) hem sayısız IoT bağlantıların yarattığı devasa boyutta veri yığınını analiz edip hem de kurumun bu veri yığınından en doğru sonuçları çıkarmasına yardımcı olmalıdır” diye yazıyor ve “Ayrıca bu ekip ortaya çıkabilecek sorunları önceden tahmin edebilmeli ve gerekli uygun adımları vakit kaybetmeden atmalıdır” diye de ekliyor. Bu çok yönlü görevler çoğu zaman bilişim departmanlarının kabiliyetlerini aşıyor. Ayrıca IoT üstyapıları giderek daha fazla karmaşık uygulamalar, daha güçlü sunucular, yeni protokoller ve yeni güvenlik önlemleri gerektiriyor. IoT ayrıca ağlarda çok daha fazla hacimli akış yaratıyor. Bu da kapasite yönetimini daha göz korkutucu bir görev haline getiriyor. Baker, sorunları sıraladıktan sonra, IT departmanlarının sorunlarla başa çıkabilmek amacıyla iyi bir performans izleme aracına ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Baker’a göre iyi bir performans izleme aracı, makine ve ilgili nesnelere yerleştirilmiş sensörlerle iletişim içinde olması, iş yapay zekâsına sahip olması  ve milyarlarca IoT cihazı takip ederek iş yerinin veri depolama platformlarına hakim olması.

IoT izleme ve performans yönetimi araçlarını etkin biçimde kullanmak gerçek zamanlı değerler yaratır. Bir performans sorununu tespit etmek için saatler veya günler harcamak yerine izleme aracı sorunun kaynağını çok kısa sürede ve etkili biçimde tespit edebilir ve çözüm yolları hakkında bilgi verebilir. Böylesi bir yardım, güvenilirliği ve müşteri memnuniyetini artırırken ürün destek ve bakım maliyetlerini düşürür.

Predix ve Varlık Performans Yönetimi

Andrew Baker da Stacey Higginbotham gibi IoT performans izleme sistemi geliştirirken güvenilir, deneyimli ve konusunda uzman bir ortak ile çalışılması gerektiğini savunuyor.  Baker’a göre deneyimli ortak, IoT sisteminin genel sağlığını iyileştirirken, riskleri azaltır ve güvenilirliği artırır. Performans izleme araçları ayrıca değişen piyasa ve sanayi koşullarına iyi uyumu da sağlar.

130 yıllık köklü geçmişe sahip ancak kendini “Dijital Endüstri Şirketi” olarak tanımlayacak kadar yüzünü geleceğe çevirmiş olan General Electric, IoT teknolojisinde de ilklere imza atmaktadır. Şirketin geliştirdiği Predix, dünyanın ilk bulut tabanlı Endüstriyel İnternet Platformu. “Endüstriyel makinelerin temel işletim sistemi” olarak tanımlanan Predix, kullandığı açık kod sistemiyle, bu platform için yeni uygulamalar geliştirilmesine izin veriyor.  Predix, kendi uygulama geliştirici ekosistemini oluşturuyor. Predix, endüstriyel makinelerden gelen verilerin toplanması ve analiz edilmesi için gerekli olan en kapsamlı yazılımlar arasında yer alıyor ve akıllı fabrika uygulamalarından, M2M (Makineden makineye) süreçlerine kadar birçok alanda kullanılabiliyor, üretim verimliliği için devrim yaratıyor.

Yine GE’nin geliştirdiği performans yönetim aracı “Varlık Performans Yönetimi (APM)” endüstrilerde verimlilik sağlıyor. GE Dijital, Varlık Performans Yönetimi portföyünü Eylül 2016’da GE tarafından satın alınan Meridium’un dünya standartlarındaki çözümü ile birleştiriyor. Bu kapsamlı çözüm, yoğun bir varlık hacmine sahip işletmelere, varlıkların durumuyla ilgili olarak her zaman ve her yerde izleme imkânı sağlıyor. Aynı zamanda plansız arızalardan kaçınmak için bu işletmeleri analitiğin gücü ile destekliyor. Yoğun bir varlık hacmine sahip şirketler, varlıkların arızalanmasını öngörerek ve önleyerek sürdürülebilir maliyeti en aza indirmeye ve bu yolla işletme riskini azaltmaya ve güvenilirliği artırmaya çalışıyor. Ayrıca işletmelerin sürekli kapsamı genişleyen düzenleyici gerekliliklere uyum göstermesi, çalışanların sağlık ve güvenliğini koruması ve daha verimli olabilmeleri için çalışanlara araçlar sağlaması gerekiyor.

Yoğun bir varlık hacmine sahip şirketler, varlıkların arızalanmasını öngörerek ve önleyerek sürdürülebilir maliyeti en aza indirmeye ve bu yolla işletme riskini azaltmaya ve güvenilirliği artırmaya çalışıyor. Ayrıca işletmelerin sürekli kapsamı genişleyen düzenleyici gerekliliklere uyum göstermesi, çalışanların sağlık ve güvenliğini koruması ve daha verimli olabilmeleri için çalışanlara araçlar sağlaması gerekiyor.

Endüstri genelindeki en kapsamlı çözüm olma özelliğini taşıyan GE Dijital’in yeni paketi tüm bu zorlukları ortadan kaldırmaya yardım ediyor. Paket, risk değerlendirmesinden varlık stratejisine kadar tüm hizmetlerini koşul tabanlı bakım, öngörülebilir bakım, güvenilirlik odaklı bakım, temel neden analizi, denetim ve uygunluk yönetimi yoluyla sağlıyor. Paket, güvenilirlik ve bulunurluğu maksimuma çıkaran, riski ve maliyeti en aza indiren ve ekipman sorunlarını daha meydana gelmeden önce öngörerek plansız arıza süresini çarpıcı ölçüde kısaltan varlık stratejilerinin geliştirilmesini kolaylaştırıyor.

GE Dijital’in Varlık Performans Yönetimi Yazılım Grubu Genel Müdürü Eddie Amos, “Bu yazılım, uzun vadeli sahip olma maliyetini azaltma, işçi ve işyeri güvenliğini sağlama ve operasyonlardaki kesintileri en aza indirme amacıyla ekipman sağlığı ve bakım optimizasyonu konusunda görünürlük sağlıyor. GE’nin Varlık Performans Yönetimi çözümleri, şirketlerin operasyon riskini ve maliyetini azaltırken varlık güvenilirliğini ve bulunurluğunu artırmasına yardım ediyor. Kendi varlık yetkinliklerimizi müşterilerimizin tesislerinde bulunan ekipmanlarımız üzerinde test ettik. GE bir orijinal ekipman üreticisi (OEM) olduğu için, 1 trilyon dolardan fazla değere sahip varlıkları izliyoruz. Gerçek endüstriyel ekipmanı izlemek için neler gerektiğini çok iyi biliyoruz ve hem bizim hem de endüstri için faydalı olacak çözümlere yatırım yapmaya devam edeceğiz” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.