İnovasyonun İtici Gücü: Startup Kültürü ve Girişimcilik

29 Mart 2016

İş dünyasında inovasyonun yerini ölçen dünyadaki en kapsamlı araştırma olan GE Küresel İnovasyon Barometresi sonuçlarına göre şirket yöneticilerinin %81’i, “startup” kültürünün her türden şirkette inovasyon kültürü yaratma konusunda örnek teşkil ettiğini düşünüyor. Startup girişimlerin ve bu kültürün yaygınlaşması ise girişimcilik için Türkiye’yi her geçen gün daha da önemli bir merkez haline getiriyor, çünkü girişimcilik ekosistemini kurmak için gelişmekte olan ülkeler daha etkili stratejilerin yürütülmesine izin verebiliyor.

Magic book on hand

İnovasyon Barometresi sonuçlarına göre Türkiye’deki şirket yöneticilerinin %66’sı aşamalı bir inovasyon modelini tercih ediyor ancak startup girişimlerin getireceği devrimsel nitelikteki yenilikler, birçok firmanın demode kalmasına sebep olabilir. Bu noktada Türkiye’deki firma yöneticileri dünya üzerindeki hiçbir ülkede olmayan bir motivasyona sahip ve demode kalma korkusu Türkiye’deki firma yöneticilerinde %62 ile barometrenin en düşük sonucu.

Startup kültürü sadece şirketlerin inovasyon yaratma konusundaki stratejilerini belirlemekle ve inovasyon için bir itici güç olmakla kalmıyor, çalışanların beklentilerini de dijitalleşen yeni dönemde büyük bir değişime götürüyor. Barometre sonuçlarına göre çalışanların %79’luk bir kesimi uzaktan çalışma anlayışını benimsiyor.

İnovasyon Barometresi’nin şaşırtıcı sonuçlarından biri de, yöneticiler startup kültürünü benimseseler de “girişimci ruh”, çalışanlarında aradıkları en önemli özellik değil. Yöneticiler için en önemli beceri %56’lık bir oranla sorun çözme becerisiyken, girişimci ruh beklentisi sadece %32’lik bir oranda kalıyor.

Hipster businessman with laptop

İnovasyonun itici gücü olarak algılanma oranı giderek yükselen girişimcilik, GE’nin sponsor olduğu İstanbul Talks Inspired 2016 Konferansı’nın da ana konusuydu. Özellikle girişimcilik için doğru ekosistemin yaratılması konusu, bütün panelistler tarafından üzerinde en çok durulan konu oldu. Panelistlere göre dijitalleşen yeni dönem, Silikon Vadisi gibi tek merkezli inovasyon noktalarını tarihe karıştıracak ve yenilikler artık dünyanın her tarafındaki; her ofis, laboratuvar hatta evi kendi başına bir inovasyon merkezine çevirecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.