İnovasyon Merkezi’nde “Uzaktan Tanı” Eğitimi

4 Ocak 2016

Türkiye havacılık sektörü hızla büyüyor. 2019 yılına kadar ülkemizdeki uçuş sayısının yıllık %7 artması, 2034 yılında da havayolu yolcu sayısı açısından dünyada ilk 10’a girmesi bekleniyor. Türkiye havacılık endüstrisindeki bu büyüme ve artan uçak filo sayıları ile havacılık alanındaki eğitimlerin önemi de her geçen gün artıyor.

Yerel bilgi ve uzmanlığa verdiğimiz değerle GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde 16- 18 Kasım tarihleri arasında havacılık müşterilerimize yönelik Uzaktan Tanı (Remote Diagnostics) Eğitimi’ni gerçekleştirdik. Uzaktan Tanı sistemi ile uçak motorlarının performansları takip edilebiliyor ve arızalar henüz ortaya çıkmadan önce tespit edilebiliyor.

Türkiye’de 3.’sü düzenlenen 20 saatlik eğitim, GE Havacılık Filo Destek Müdürü William Tejada tarafından verildi. Eğitime Türk Hava Yolları, THY Teknik, Pegasus, Sun Express, Borajet ve ULS gibi 6 havayolu firmasının temsilcileri ve GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nden toplam 25 mühendis katıldı.

Özel olarak havayolu güç sistemleri mühendislerine yönelik olarak hazırlanan eğitimde, mühendislere uçak motorlarından gelen verilerin filo yönetimi için nasıl analiz edilmesi gerektiği anlatıldı. Eğitim sayesinde mühendisler motor performansı ve arıza takibi konusundaki bilgilerini güncelleme ve fikir ve deneyimlerini paylaşma imkanını buldu. Eğitim sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

Etkinliğe katılan GE Havacılık Türkiye Genel Müdürü İ. Sami Özdemir konuyla ilgili şöyle konuştu: “Uzaktan Tanı, güç sistemleri yönetimi alanında motor izleme ve öngörülebilir bakım açısından temel bir araç haline geldi. Motor performansı ve sağlığını gerçek zamanlı olarak değerlendirerek sorunlar daha meydana gelmeden erken aşamada aksiyon alma yetkinliğimizi önemli ölçüde artırıyoruz. Diğer taraftan motorun bakım aralıklarını uzatıyor ve toplam işletme maliyetinin azalması ile sonuçlanacak daha iyi bir servis planlaması yapabiliyoruz. Bu teknoloji, Endüstriyel İnternet’in havacılıkta sağladığı faydalara da önemli bir örnek teşkil etmektedir.”

Pegasus Havayolları Güç Sistemleri Mühendislik Müdür Yardımcısı Kerem Ağartan, “Güvenlik Yönetimi Sistemi (SMS), havacılık endüstrisinde giderek daha önemli hale geliyor. Uzaktan Tanı sayesinde, potansiyel problemleri oluşmadan minimize etmek ve motorların uçuş ömrünü uzatmak için normal seyretmeyen parametre değişikliklerini tespit ederek beklenmeyen sorunları ve planlanmamış bakımları azaltabiliriz. Motor parametrelerini izleme, operatörlerin uçak ve/veya motor sorunlarını erken aşamada tespit etmesine ek olarak güvenli motor operasyonu ve etkili bakım uygulamaları için motor arızalarının tespitine yardımcı oluyor. GE tarafından sağlanan bu eğitim, mevcut bilgilerimizi tazelemeye ve şirketimizde yeni mühendislerin eğitilmesine yardımcı oldu” dedi.

THY Teknik Güç Sistemleri Mühendislik Müdürü Necati Gökyar ise, “Bu eğitim sayesinde, motorların gerçek zamanlı olarak nasıl izlendiğine ve olası sorunların operasyonlarda istenmeyen bir soruna yol açmadan önce erken aşamada nasıl tespit edildiğine ilişkin son gelişmeler hakkında bilgilerimizi güncelleme şansımız oldu. GE Havacılık’a işbirliği ve müşteri odaklı pozitif yaklaşımı için bir kez daha teşekkür ederim” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.