İnovasyon ile Stratejiyi Bütünleştirmek

2 Ocak 2014

Screen Shot 2014-01-03 at 12.56.24 AM

General Electric (GE) ile Fortune Türkiye tarafından düzenlenen Executive Lunch, inovasyonun sırlarının ortaya döküldüğü bir ortam sağladı. Davetli CEO’lar başkalarına ışık tutacak deneyimlerini paylaştı.

İnovasyon hakkında çok konuşulan ama genellikle makro bir bakış açısı ile değerlendirilen ve böyle yaklaşılması daha az riskli olan bir konu.

Bu şablonun dışına çıkmak gerektiğini düşünen Fortune Türkiye, GE’nin katkılarıyla düzenlediği Executive Lunch’ta davetli CEO’ların deneyimlerini samimiyetle paylaştığı bir ortamda inovasyonun gerçeklerini masaya yatırdı. GE Türkiye CEO’su Canan Özsoy ve Fortune Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Ali Ağaoğlu’nun ev sahipliğini yaptığı öğle yemeğinde Cisco Türkiye CEO’su Ümit Cinali, Citi Rürkiye CEO’su Serra Akçaoğlu, TAV Kurucu Ortağı ve CEO’su Sani Şener, Canan Özsoy ve Microsoft Türkiye CEO’su Tamer Özmen bakış açılarını olduğu kadar deneyimlerini de samimiyetle paylaştı.

Canan Özsoy (GE Türkiye CEO’su): İnovasyon ile büyük değişim tetiklenebilir

150 yıla yakın süredir yapılmamış olanı yaparak insanların hayatını kolaylaştırmaya ve çözüm ve ürün üretmeye odaklanan GE, kurucusu Thomas Edison’un ilkesine bağlılığını sürdürüyor.

 • Edison’a ‘sen ne yapıyorsun’ diye sorulduğunda, ‘insanları dinliyorum, ne yapmak istediklerini duyuyorum; sonra gidip onu icat ediyorum’ şeklinde çok güzel bir cevabı var. Biz onun geleneğini devam ettiriyoruz. Müşterilerimizi değişik sektörlerde dinliyoruz, onların bugünkü mevcut teknolojimizle nelerden memnun olduklarını ve olmadıklarını anlıyoruz. Dönüp yeni teknolojilerle, memnuniyetsizlikleri gidermeye çalışıyoruz.
 • Bugün dünyanın genel sorunları içinde en önemlisi enerji ve özel olarak enerji verimliliği. Enerji sadece bir girdi çıktı meselesi değil aslında. Bir hastaneye baktığınız zaman, hastanenin içinde işgücünü nasıl kullandığınız, hasta akışını nasıl sağladığınız; ve daha az hemşireyle daha çok doktorla, daha az medikal hatayla daha çok hastaya nasıl hizmet verdiğiniz de bir enerji verimliliği projesidir.
 • Hava taşımacılığındaki çok küçük bir verimlilik artışının ekonomiye etkisi son derece büyük oluyor. Bu yüzden biz yeni jenerasyon motorlar üzerinde çalışıyoruz. Yeni LEAP motoru, yakıt tüketimi, karbon salımı ve gürültüsü azaltılmış bir motor. Hem çevreye duyarlı hem de yüzde 15 daha az yakıt tüketerek aynı verimi sağlayan bir motor. Bu motorun blisk adı verilen parçası artık Türkiye’de üretilecek.

Sami Şener (TAV Kurucu Ortağı ve CEO’su): Ürün geliştirmeden de inovasyon olur

Servis sektöründe olduğu için ürün keşfetme şansı olmayan TAV, iş modeli ve pazarlama tekniği inovasyonu ile dikkat çekici sonuçlar alıyor. Bu bakış açısı ve aksiyonların başarısının açık kanıtı, elde edilen yüzde 300 büyüme.

 • İnovasyonu özellikle Türkiye’de sadece ürün üretmek, ürün icat etmek olarak görüyorlar. Halbuki inovasyon bir süreçte, bir organizasyon şemasında da, bir pazarlama tekniğinde de olabiliyor. Herkes GE’nin bir motorunun değişiğini üretmek ya da bir Microsoft, bir Cisco yaratmak istiyor ama inovasyon sadece bu değil. Bence, değişik düşünebilmek önemli.
 • Biz bunu havalimanında hep yapıyoruz çünkü bizim işimiz yolcuyu incelemek. Müşteri davranışı bizim için çok önemli; sürekli ve çok ayrıntılı ölçüyoruz. Check-in’de, pasaportta ve güvenlikte beklenmeyen mutlu yolcuyu takip ediyoruz. Bizim için önemli çünkü 10,86 euro fazla para harcıyor. Mutsuz yolcu kesinlikle harcamıyor. Yine harcama yapmayan transit yolcular için Duty Free girişlerini yeniden düzenledik.; kişi başı harcamaları 3 euro^dan 9 euro’ya çıktı. Bu inovasyondur.
 • Biz outsorcing, insourcing ve co-sourcing uyguluyoruz ve buna çok önem veriyoruz. Lokumu oursource etmiştik ama muazzam bir şey olduğunu görünce kendimiz yaparız dedik. Duty Free’de dördüncü sırada yer alan lokum, yıllık 35 milyon euro ciro yapıyor.

Serra Akçaoğlu (Citi Türkiye CEO’su):  Dünyadaki değişimi işimize inovasyon ile yansıtıyoruz

Bireysel alanda çok ciddi inovasyon gerçekleştiren Türkiye bankacılık sektörünün, kurumsal ve ticari bankacılıkta bu anlamda kat etmesi gereken mesafe bulunuyor. Citi, dünyada her üç alana da hitap eden inovasyonu yapıyor.

 • 200 yıllık bir banka olan Citi, ciddi bir birikime sahip ve bu birikimi kullanarak müşteri ihtiyaçlarını sadece bugünkü hali ile değil, gelecek üç beş yışda nereye evrileceğini de dikkate alarak analiz ediyor. Bankacılığı, farklı internet uygulamaları ve yaşam tarzı yönetimi gibi yöntemlerle sosyal hayatın bir parçası haline getirmeyi hedefliyor.
 • Citi’nin analizleri, dünya çapında çok ciddi bir dijitalleşme ve globalleşme olduğunu işaret ediyor. Citi’nin Türkiye gibi gelişen ülkelerde sunduğu inovatif müşteri hizmet modeli, yurtdışına açılmış ya da açılmakta olan Türk şirketlerini yakından ilgilendiriyor. “Emergin Market Champion” olarak adlandırılan globalleşen Türk şirketleri, bu model ile dünyanın her yerinde global devler gibi servis alacak.
 • Citi olarak sektörel uzmanlıklara daha fazla yer açan bir iş modelini dünyada uygulamaya başladık. Bu örneğin enerji sektörünü analiz ederken enerji uzmanlarının gelip bu projede çalışması ve havacılık söz konusu ise o sektörde çalışan bir uzmanın sektörel analiz yapması modeli.

Tamer Özmen (Microsoft Türkiye CEO’su): İş modeli inovasyonu büyümeti zirveye taşıdı

Özmen’in CEO koltuğuna oturmasını izleyen üç buçuk yıllık dönemde Microsoft Türkiye, Çin ve Brezilya’yı geride bırakarak son dört yılda  üçüncü kez Microsoft içinde ‘Yılın Ülkesi’ seçildi. Bu başarının nedeni ise iş modeli inovasyonu.

 • Benim yazılım sektöründen gelmiyor olmam, bazı şeyleri farklı şekilde düşünmemizi ve değerlendirmemizi sağladı. Bir müşterinin beklentisi bizden ne olur diye düşünmeye başladım ve İstanbul ile Anadolu’da katıldığım toplantılarda gördüm ki bizi sadece lisans satan bir şirket olarak algılıyorlar.
 • Bir araştırma yaptırdım. İstanbul dışında 14 şehir, her şehirde beş tane sektör ve her sektörden de 10 tane şirket seçtik. 700 şirket oldu. Ciro ve karlılıklarına göre bir sıralama yaptık. Bu   cirosu en yüksek, karı en düşük olan 220 şirket içinden de 30’unu seçtik. Ben de bu şirketlerle yapılan toplantılara katılmaya başladım.
 • İlginç hikayeler ortaya çıkmaya başladı. Toplantılar araştırma toplantılarına dönüşmeye başladı. Karlarının neden düşük olduğunu sorgulamaya başladık. Örneğin, üç pazarda 183 milyon dolar yapan bir şirket için üçten beş pazara çıkaracak 200-250 bin dolar yatırımın yapılabilir olduğunu anlattım. Tüm bu çalışmaların sonucunda da KOBİ tarafında yüzde 47 büyüme elde ettik.

Ümit Cinali (Cisco Türkiye CEO’su): Şirket içinde inovasyonun önünü açmak için de strateji gerekiyor.

Büyük şirket ile küçük dinamik grupları dengeleyerek inovasyon yapan Cisco, inovatif ürünler ile yaratılan etkiyi maksimize etmek için de yeni ürünleri ilk önce şirket içinde uyguluyor.

 • Biz donanım içinde de olduğumuz için inovasyona çok önemli pay ayırıyoruz. Cisco, inovatif ürünler ile yaratılan etkiyi maksimize etmek için de yeni ürünlerini ilk önce şirket içinde uyguluyor.
 • Cisco inovasyonu iki türlü yöntemle daha etkili kılıyor. İçerideki yetenekli kişiler yeni bir teknolojiye odaklanıyorsa onları sermaye sağlama ve ileride geri almaya kadar varan güvencelerle ayrı bir şirkete dönüştürüyoruz. Bir de çok sayıda satın aldığımız şirketin yeni teknolojilerinin entegrasyonu konusunda başarılıyız.
 • Geliştirdiğiniz inovatif bir çözüm, sektörlerde kabul görüp sizin bile düşünemediğiniz sonuçlar verebiliyor. Video iletişimin başarılı bir uygulaması da Telepresence. Bir üniversitemizin dünyadaki kampüslerini aynı anda birbirine bağlaması uzaktan eğitimin güzel bir uygulamasıydı. Bizim için kullanıcı tecrübesi ve yaratılan etki çok önemli. Örneğin video konferans odalarında karşılıklı oturma etkisini bozacak hiçbir şeyi sisteme sokmuyoruz.

Başarılı inovasyon için püf noktaları

 1. İnovasyon sadece ürünü değil süreçleri ve iş modellerini de ele alabilir ve almalıdır da. Hatta başarı için inovasyonu tüm boyutları ile gerçekleştirmeye açık olmak ve bunu zorlamak daha iyi sonuçları ortaya çıkarabilir.
 2. İnovasyonun gerektirdiği bir düşünüş biçimi vardır ve bu düşünüş biçimi yerleşmediğinde inovasyonun başarı şansı oldukça düşüktür.
 3. İnovasyon, değiştirme ve değişme cesareti ile uygulanmalıdır. Bu yapılmadığında sadece makyaj söz konusu olabilir.
 4. İnovasyonun zamanı vardır. Belirli bir inovatif düşünce zamanında uygulandığı takdirde başarı getirir. Her inovatif hareketin her zaman sonuç alacağını beklemek doğru değildir.
 5. İnovasyonun sadece ruhuna sadakat olabilir. Özellikle iş modeli ve strateji ile ilgili bir inovasyon aksiyonun artık sonuç getirmediği dönemler gelebilir. Bunu kabul edip dönüşmek de inovasyondur.
 6. İnovasyon adaptif işletmenin koşuludur ve değişen dünya/ortam koşullarında ortaya çıkan yeni dinamikleri şirketi yıpratan değil güçlendiren etkenler haline getirir.
 7. Büyük şirketler, kendi varlıklarını sürdürmelerini sağlayan sistematik süreçlerine bağlı kalırken kendilerini dinamik tutacak inovatif özü de korumalıdırlar.  Bu, kimi zaman küçük ve yatay inovasyon grubu yapılarının korunması, kimi zaman da şirketin kuruluşundaki ruhu yansıtan kişilerin şirket içinde aktif konumda tutulması ile sağlanabilir.

Kaynak: Fortune

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.