İnovasyon Hayatımızda Ne İşe Yarar?

19 Aralık 2013

Özellikle son dönemlerde her yerde karşımıza çıkıyor. Peki sizin için inovasyon yalnızca havalı bir kelime olmaktan mı ibaret? Yoksa hayatınızın “olmazsa olmaz”ı mı? General Electric (GE) olarak, biz inovasyonun önemine inanıyor ve bunun dünyamızın sağlıklı gelişmesi için son derece gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Peki inovasyon nedir?

Aslında inovasyon, “değer yaratan yeni düşünceler” şeklinde özetlenebilir. Ancak bu, inovasyonun gidebileceği noktalar için yalnızca bir başlangıç noktasıdır. Bir başka tanım da, inovasyonun girişimciliğin anahtarı olduğunu söyler – çünkü inovasyon, kaynaklardan daha fazla verim almak için yeni bir potansiyel geliştirir.

İnovasyon hayatımızda ne işe yarar?

Bir restorana gidip sipariş verdiğinizi düşünün. Menüyü elinize aldığınız ilk andan siparişiniz size ulaşıncaya, hatta hesabınızı ödeyip kalkıncaya kadar yaşadığınız tüm tecrübeyi geliştirmek elinizde aslında. Masaya oturmanın, siparişi vermenin, yemeğiniz bittiğinde hesabı ödemenin ya da çay istemenin çok daha pratik yolları olabilir. Örneğin dokunmatik bir ekranla oturduğunuz zaman siparişinizi otomatik olarak verebilir, seçtiğiniz yemeği yiyen başka kişilerden ya da kendi arkadaşlarınızdan otomatik tavsiyeler alabilir, ne zaman gelmesini istediğinizi bile ayarlayabilirsiniz. Bugün içindekileri bilen ve bazı ürünler azaldığında sahiplerini uyaran buzdolapları, neyi nasıl yıkayacağına bize sormadan karar veren çamaşır makineleri, sevdiğimiz programların ne zaman başlayacağını bilip onları otomatik olarak açan televizyonlar hayal değil. Bütün bunlar, ellerindekini nasıl geliştirebileceklerini sormaya devam eden kişiler sayesinde üretiliyor ya da düşünülüyor.

Kendinizi hayal edin. Hiçbir zaman var olan servislerle ilgili bir geliştirme hayal etmediniz mi? Bunları yapmanın daha kolay bir yolu olmalı diye düşünmediniz mi? Günlük hayatımız da buna dahil, daha büyük sorunlar da. Havanın neminden içme suyu elde etmeye çalışanlar da var, ütü gerektirmeyen gömleklerle uğraşanlar da.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.