İnovasyon Barometresi’nin sonuçları düzenlenen panelde konuşuldu

30 Ekim 2014

Şirketlerin ve yöneticilerinin inovasyona, değişime olan yaklaşımları hakkında ipuçları veren GE Küresel İnovasyon Barometresi’nin sonuçları 10 Eylül’de düzenlenen bir etkinlikle açıklandı. Etkinlikte sonuçlara yönelik bir konuşma yapan GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Canan Özsoy, konuşmanın devamında gerçekleşen paneli yönetti.

Panele; Wellpoint Sağlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Turgay, Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Mandal, TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Ultav katıldı. İnovasyonun Türkiye’de daha ileriye gitmesi için fikrin, devlet desteğinin, yatırımcı ve destekçinin olduğunu ancak bu etkenlerin bir türlü bir araya gelerek organize olamadığını söyleyerek paneli açan Özsoy, katılımcıların bu konuda ne düşündüklerini sordu.

İlk sözü alan Özgür Turgay, “Türkiye’de inovasyon kültürünün yaşamasının ilkokullardan başlaması gerekiyor. İlkokullarda mutlaka inovasyon dersleri olması gerekiyor. İnovasyon, aileden başlayan bir süreçtir. İşbirliği olmadan, iyi üniversiteler olmadan, iyi sanayi işletmeleri olmadan ve bunları destekleyen kamu politikaları olmadan bunların gerçekleşmesi imkansız.” dedi. Panele Prof. Dr. Hasan Mandal’ın konuşmasıyla devam edildi. Mandal, “Kalite kavramını dünyadaki anlamıyla içselleştiremiyoruz. Kaliteyi kurumların başarısındaki bir temel araç olarak görmek gerekiyor.” diyerek sözü, Prof. Dr. Cengiz Ultav’a bıraktı. Ultav, “Değişimi, potansiyel kar alanlarını çok iyi şekilde gözlem altında tutabilmeniz gerekiyor. Bu doğrultuda önümüzdeki 20 yılda biz dünyanın hangi verimliliklerini değiştirebilir sorusunu sormak lazım. Dolayısı ile önemli olan yeni fikirlerin, doğru karlılıklara yönelmesi gerekiyor.” dedi.

Panelin sonunda Özsoy, konuklarına birer plaket vererek, değerli katkıları adına teşekkür etti.

Panelin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.