İnovasyon Barometresi: Yetenek Açığı İnovasyona Engel Mi?

3 Nisan 2018

Dijitalleşme, Endüstri 4.0 ve Yeni Sanayi Devrimi olarak adlandırılan yeni dönem, iş yaşamının geleceğine dair birçok soru üretilmesine sebep oluyor. İstihdama dair endişeli sorular gündeme gelse de birçok araştırma yeni dönemde genişleyen pazarların istihdamı artıracağına işaret ediyor.

Bu durum alanında en kapsamlı araştırmalardan biri olan ve bu yıl 6.’sı açıklanan 2018 GE Küresel İnovasyon Barometresi’nde de önemli verilerle tekrar ve detaylı olarak vurgulandı. Endişelerin aksine iş gücü, birçok piyasada inovasyonun kilit unsuru olarak görülüyor.

Bunun yanı sıra GE’nin 20 ülkede 2.090 inovasyon lideriyle yaptığı mülakatlarda elde edilen cevapların birleştirilmesiyle ortaya çıkan tabloda, yetenek açığı şirketlerin temel kaygısı olmayı sürdürüyor. Küresel yöneticilerin yaklaşık dörtte üçü (%74) yetenek açığının sektörlerinin yüz yüze olduğu önemli sorunlardan biri olduğunu ve bu sorunun zaman geçtikçe arttığını söylüyor. Üstelik yetenek açığının önemli bir sorun olduğunu söyleyenlerin oranı 2014 yılında %56 iken, bugün %64’e çıkmış durumda.

Türkiye’deki inovasyon yöneticileri ise “Yetenek/beceri eksiliğinin şirketinizin etkin bir şekilde inovasyon yapma becerisini kısıtladığını düşünüyor musunuz?” sorusuna %64 oranında ‘Evet’ görüşü verdi. Türkiye’deki yöneticilerin dünyadaki yöneticilerden biraz daha olumlu olmasını iki farklı şekilde yorumlayabiliriz. Birincisi, Türk insanının çok daha cesur, çok daha esnek olması ve inovasyon yolunda bu yeteneklerin geliştirilebileceğine inanması. Yapımız, kültürümüz gereği bunu bir engel olarak görmüyor olabiliriz. İkincisiyse; dünyaya kıyasla inovasyon yolunda atmamız gereken çok adım var. İlerledikçe bu açık bizim yöneticilerimiz tarafından da hissedilmeye başlanabilir.

Bu soruya verilen yanıtların dünya ortalamasına bakıldığında, 2014 yılından beri toplamda 8 puan yükselen bir endişe gözlemleniyor. Dünyada iş gücü, inovasyonun kilit unsuru olarak görülse de inovasyon yaratılması için gereken yeni yetenek açığı, büyük bir sorun olarak görülüyor.

Dünya ortalamasının aksine 2018 yılında bu endişenin hem Türkiye’nin eski sonuçlarına hem de dünya ortalamasına göre düştüğü gözlemleniyor. Birçok ülkenin aksine böyle bir durumun gözlemlenmesi, Türkiye’deki genç nüfusa olan güveni de ortaya koyuyor olabilir.

GE Türkiye İnovasyon Barometre 2018 raporunun tamamını aşağıdaki formu doldurarak indirebilirsiniz.

Alanınız *
Mevcut GE Müşterisi
Potansiyel GE Müşterisi
GE Çalışanı
Kamu Çalışanı
Mühendis
Bilim Takipçisi
Akademisyen
Tedarikçi
Medya
GE Yatırımcısı
Girişimci
Danışman
İş Arayan
Diğer
İlginizi Çeken Konuları Seçiniz
Sağlık Teknolojileri ve Hizmetleri
Havacılık ve Uçak Motorları
Ulaşım Teknolojileri
Aydınlatma Çözümleri
Güç Üretimi
Petrol & Gaz İleri Teknoloji Donanım ve Hizmetleri
Endüstriyel Verimlilik Çözümleri
Su Teknolojileri
Sermaye ve Finans
Elektrik İletim, Dağıtım, Dönüşüm ve Danışmanlık
Endüstriyel Otomasyon
Endüstriyel Yazılım Çözümleri
* Formdaki zorunlu alanları doldurunuz.
Kaydınız alınınıyor...
İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Kaydınız alınmıştır. Dosya indiriliyor. İndirilmiyorsa buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.
Bu e-posta sistemde mevcuttur. Dosya indiriliyor. İndirilmiyorsa buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.
Kaydınız alınamamıştır. Tekrar deneyiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.