İnovasyon Barometresi: İnovasyon Ekosistemi Korumacı Olmalı Mı?

4 Nisan 2018

GE tarafından gerçekleştirilen ve iş dünyasının inovasyon konusundaki yaklaşımını küresel bazda ve Türkiye özelinde mercek altına alan 6. GE Küresel İnovasyon Barometresinin sonuçları 28 Mart’ta açıklandı. Türkiye’nin de dahil olduğu 20 ülkeyi kapsayan 2.000’in üzerinde inovasyon yöneticisinin katıldığı araştırma, üç boyutlu yazıcıların potansiyelinden yetenek açığına kadar güncel ve geleneksel birçok konu hakkında liderlerin ne düşündüğünü yansıtıyor.

Bu yıl, liderlere sorulan en önemli konulardan biri de korumacı politikalar oldu. Bu konu ilk defa 6. İnovasyon Barometresi’nde işlendiği için daha önceki görüşlerle kıyaslamak pek mümkün değil. Fakat elde edilen veriler daha sonraki barometreler için bir kıyas noktası oluşturacak.

Geçtiğimiz yüzyıl tüm devletler ve şirketler için globalleşmenin altın çağı oldu. Fakat, yerlileşme politikaların artmasıyla küresel yöneticilerin %55’i, buna paralel şekilde Türk yöneticilerin de %56’sı, korumacı yaklaşımın başarıya ortam hazırladığını ve devletlerin inovasyon konusunda korumacı bir anlayış benimsemesinin şirketlerin yararına olacağını düşünüyor. Barometre sonuçlarına göre dünyanın geneliyle aynı düşünmeyen sadece 4 ülke var: Almanya, Güney Kore, Polonya ve Güney Afrika.

Dört ülke hariç geri kalan tüm ülkelerde korumacı politikaların yararlı olduğu düşüncesi var.

Dünyanın içinden geçtiği zorlu ekonomik dönemde böyle politikaların yükselmesi, yerli katma değer üreterek ekonomilerdeki cari açığın kapatılmak istenmesi son derece normal bir reaksiyon. Ancak bu durum küresel faydası olabilecek start-up’lar için aşamayacakları kadar büyük bir zorluk yaratabilir.

Bu konuyu yerli bir start-up olan HyperCFD üzerinden anlatmak, daha içeriden bir bakış açısı sunacaktır. HyperCFD, rüzgâr türbinlerinin üreteceği elektrik miktarını tahmin edebiliyor. Türkiye gibi rüzgâr çiftliklerinin dağlık yerlere konumlandırıldığı ülkelerde bu tarz tahminleri yapmak zor çünkü birden fazla rüzgârı hesaba katmak gerekir. Ancak Almanya gibi rüzgâr çiftliklerini daha düz zeminlere kuran ülkelerde bu tarz tahminler daha kolay. Küreselleşmenin sağladığı avantajla HyperCFD, yaklaşık 1 sene ABD’de GE Yenilenebilir Enerji bünyesinde çalışmalar yaptı ve Predix altyapılı bir yazılım geliştirildi. Bu yazılımın diğer ülkelerde kullanılabiliyor olması küreselleşmeye bağlı, eğer korumacı politikalar yükselirse start-up’ların yerel sorunlara çözüm getirmek dışında bir işlevi kalmayabilir.

Barometrede öne çıkan diğer bir sonuç ise veri mahremiyeti ile alakalı. Küresel liderlerin %69’u, Türk yöneticilerin ise %60’ı, veri mahremiyetine yönelik düzenlemelerin şirketlerin inovasyon konusunda daha dönüştürücü bir tutum benimsemesini engellediğini düşünüyor. Hatta yöneticilerin %68’i devletlerin inovasyonun hızına ayak uyduramadığını düşünüyor.

Yöneticilerin genel kanısı, endüstriyel verilerin mahremiyetinin ortadan kaldırılması gerektiği yönünde.

Korumacı politikalar ve diğer başlıklar hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için GE Türkiye İnovasyon Barometre 2018’i aşağıdaki formu doldurarak indirebilirsiniz.

Alanınız *
Mevcut GE Müşterisi
Potansiyel GE Müşterisi
GE Çalışanı
Kamu Çalışanı
Mühendis
Bilim Takipçisi
Akademisyen
Tedarikçi
Medya
GE Yatırımcısı
Girişimci
Danışman
İş Arayan
Diğer
İlginizi Çeken Konuları Seçiniz
Sağlık Teknolojileri ve Hizmetleri
Havacılık ve Uçak Motorları
Ulaşım Teknolojileri
Aydınlatma Çözümleri
Güç Üretimi
Petrol & Gaz İleri Teknoloji Donanım ve Hizmetleri
Endüstriyel Verimlilik Çözümleri
Su Teknolojileri
Sermaye ve Finans
Elektrik İletim, Dağıtım, Dönüşüm ve Danışmanlık
Endüstriyel Otomasyon
Endüstriyel Yazılım Çözümleri
* Formdaki zorunlu alanları doldurunuz.
Kaydınız alınınıyor...
İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Kaydınız alınmıştır. Dosya indiriliyor. İndirilmiyorsa buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.
Bu e-posta sistemde mevcuttur. Dosya indiriliyor. İndirilmiyorsa buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.
Kaydınız alınamamıştır. Tekrar deneyiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.