İmkânsızı Başaran Bir Öğrenci

9 Şubat 2017

“İmkânsız” kelimesi, GE tarafından pek sevilmiyor. Bu nedenle, bilim sayesinde her şeyin mümkün olabileceğini kanıtlamak için kendimize birçok “İmkânsız Görev” seçtik ve bunları mühendislerimizin eşsiz yaklaşımı ile imkânsız olmaktan çıkardık. Bir yıldırımı şişeye hapsettik, bir kartopunu 2000 derece sıcaklıkta güvende tuttuk, bir duvarın bizi dinlemesini sağladık ve son olarak da sesi havada yakalayıp susturmayı başardık.

Oldukça ilgi çeken ve “Bir kere çaldığın zili geri susturamazsın” sözünün aksini kanıtladığımız İmkânsız Görevler bölümünü ise bir üniversite öğrencisi ile birlikte gerçekleştirdik. GE, yeni İmkânsız Görevler bölümünde öğrencilerle birlikte hareket edeceğini 2016 yılının nisan ayında duyurmuştu. Kazanan ise Wisconsin Madison Üniversitesi, biyomedikal mühendisliği öğrencisi olan Chris Nguyen oldu.

Chris kendisi için kulaklık bakarken, dışarıdaki sesi izole edebilen kulaklık modelleri bulduğunda bu teknolojinin nasıl çalıştığını merak etmiş ve gerçek bir araştırmacı gibi merakla sorgulamaya başlamış. Sonrasında şunu fark etmiş: Bu teknoloji, dışarıdaki sesin frekansını algılayıp aynı frekansta ses dalgayı yayıyor ve çarpışan aynı frekanstaki ses dalgaları birbirini nötrlüyor. Teknolojinin detaylarını inceleyen Chris, benzer bir sistemi “Bir kere çaldığın zili geri susturamazsın” sözünün aksini kanıtlamak için kullanılabileceğini düşünmüş. Yaptığı araştırmalardan sonra GE teknolojileri ile teorisinin mümkün olduğunu kısa sürede anlamış.

Teorisini GE mühendisleri ile paylaşan Chris, GE’nin denizaltı izleme sistemlerinde kullandığı teknoloji ile “Bir kere çaldığın zili geri susturamazsın” sözünün aksini kanıtladı ancak asıl iş bundan sonra başlıyor. Chris artık bu teknolojinin detaylarına hâkim bir biyomedikal mühendisliği öğrencisi ve dışarıda sese karşı duyarlı olan birçok hasta var. Belki de Chris’in geliştireceği yeni teknolojiler, sağlık alanında önemli cihazların üretilmesine yardımcı olacak.

Akıl ve teknoloji bir araya geldiğinde; dünyanın en zorlu problemlerinin çözülebileceğine inanıyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.