İleri Üretim Teknikleri Sanata Dönüşürse

13 Temmuz 2016

Dünya üzerinde her gün havalanan binlerce uçağın motor parçaları Eskişehir’de TEI ve GE iş birliği ile geliştiriliyor ve üretiliyor. Üstelik TEI, Airbus ve Boeing üzerinde kullanılan GE motorlarının en büyük parça tedarikçilerinden. Bu kadar büyük bir operasyonun parçası olabilecek yeterlilikteki mühendis ve teknisyenler bu yeteneklerini başka alanlarda, hatta hobi olarak kullanmayı denediklerinde neler üretebileceklerini tahmin edebilir misiniz?

TEI’de motor montaj ve test bölümünde teknisyen olarak görev yapan Osman Parlak, CNC makinası üzerindeki uzmanlığını ve teknik bilgisini sanata dönüştürmeye karar vermiş. Üstelik bu işe, yeni dönemin getirdiği “herkesin üretime katılabilmesi” prensibinin etkisiyle öncelikle kendi CNC makinasını yaparak başlamış.

Bir araba garajında oluşturduğu CNC ile önce hazır modelleri oluşturan Osman Parlak, deneyim kazandıkça çalışmalarının alanını genişletmiş. Şimdi ise bu hobi öyle bir noktaya ulaşmış ki Osman Parlak, ‘Diriliş’ dizisinde kullanılan kama, hançer ve kılıçları, kendi CNC makinası ile üretiyor.

Osman Parlak, işini hobiye dönüştürmesinde TEI’de kazandığı deneyimlerin çok etkili olduğunu söylüyor. Parlak, “TEI’nin bize kazandırdığı bir işe yaklaşım kültürü var. Bir projeye her zaman tedbirli, kontrollü yaklaşıyor ve başlamadan önce sonucunu mutlaka düşünüyorsunuz. Bu öngörüyü kazanmak ancak böyle bir yapıda çalışmakla mümkün oluyor” diyor.

Osman Parlak’ın hobisi ile ürettiği ürünler tabi ki fark edilmeye devam ediyor. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü, ilerleyen dönemlerde CNC heykel atölyesi için Osman Parlak’ın öğrencilerle buluşarak deneyimlerini aktarmasını sağlayacak.

TEI’de Uzman Mühendis olarak görev yapan Sinan İnanlı ise teknik bilgisini ilgi alanı olan müzikle birleştirmiş. Önce kendi çalacağı enstrümanları kendisi yapmaya başlayan İnanlı, şimdi klasik gitar, ud üreterek ve enstrüman üretim skalasını gittikçe genişletiyor.

Bu iş için 2 yıl kadar evinin bir odasını kullanan İnanlı, artık çalışmalarını bir atölyede yapıyor. Ürettiği enstrümanların standardizasyonu için ise yakın zamanda titreşim ve akustik ölçümleri yapmak üzere bir proje üzerinde çalışmaya devam ediyor. İnanlı, enstrümanların yapım sürecinde CNC ile üretilecek kimi kısımlarda Osman Parlak ile birlikte de çalışıyor.

Burada hem küresel akılın önemini hem de ileri üretim tekniklerinin sanata bile olan katkısını gözlemlemek mümkün. İki değerli TEI çalışanının başarılarının devamını dileriz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.