İleri Üretim Teknikleri Öğrencilerle Buluştu

10 Mayıs 2016

İş dünyasının potansiyeli ileri üretim teknikleri sayesinde değişim içerisindeyken, öğrencilerin bu yeni döneme hazır olmaları da geleceğin üreten beyinleri olarak ciddi bir önem arz ediyor. Öğrencilerin ortak küresel akıl ile hareket edebilmesi ve Türkiye Endüstrisi’nin geleceğine yön verebilmeleri için “Dijital Üretim” temalı bir atölye çalışması gerçekleştirdik.

IMG_1356

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi girişimcilik kulüplerinden toplam 20 kişilik bir öğrenci grubu ile GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik, 3 boyutlu tarama, dijital tasarım ve hızlı prototip üretimi gibi konular üzerine odaklandı. Kendi 3 boyutlu tasarımlarını yapıp çıktı alabilen katılımcılar ileri üretim teknikleri ile ilgili uygulama deneyimi kazanırken, Endüstriyel İnternet ve Küresel Akıl konularında da bilgi kazandılar.

IMG_1403

Etkinliğin amacı ile ilgili değerlendirmede bulunan GE Türkiye İnovasyon Lideri Ussal Şahbaz, “GE Türkiye olarak, ülkemizde geleceğin iş dünyasını bugüne taşımayı ve genç nesilleri bu yenidünyayla erkenden tanıştırmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde gerçekleşen GE Türkiye ‘Dijital Üretim’ atölyesinin, öğrencilerimizin dijital sanayi devrimindeki profesyonel fırsatları görerek bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında kariyerlerini planlamalarına katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

İleri üretim teknikleri sayesinde meslek tanımları her geçen gün farklılaşıyor ve değişiyor. Ayrıca daha önce duyulmamış yeni meslekler de birer vazgeçilmez olarak iş dünyasında yerini alıyor. Örneğin biyoprinting yöntemi ile ilk defa 1986 yılında başlayan organ basımı, şu anda kendi özel meslek gruplarını ve uzmanlıklarını oluşturmuş durumda. Ayrıca öğrenciler için 3D yazıcı teknoloji ile start-up’ların kazandığı ivme de oldukça önemli. Daha önce ilk prototipi oluşturmak için gereken aylarca zaman ve yatırımcı gerektiren bütçeler yenine, 3D printer teknolojisi sayesinde saatler içerisinde ilk prototipi hazırlamak mümkün oluyor.

IMG_1417

Gerçekleştirilen etkinlikle meslek seçimlerinde bile etkili olabilecek bir deneyim kazandıklarını belirten öğrenciler ise kazandıkları yeni vizyondan mutlu olduklarını belirttiler.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.