İleri Üretim Teknikleri ile İleri Teknolojide Uçak Motoru

13 Temmuz 2015

GE Havacılık tarafından 2016 yılı içerisinde piyasaya sürülmesi planlan LEAP uçak motoru şimdiden toplamda 8,900 satış ve sipariş ile GE Havacılık tarihinde en çok satan uçak motoru oldu.

1

İleri üretim teknikleri ile geliştirilen LEAP uçak motorunda üç boyutlu yazıcılar ile üretilmiş 19 yakıt nozülü bulunuyor. Üç boyutlu yazıcı ile üretilen nozüller diğerlerine göre %25 daha hafif, beş kat daha güçlü ayrıca çok daha ucuza mal ediliyor.

2

 

 

Motorun çarklarında kullanılan karbon fiber bıçaklar sayesinde uçaklar 453 kg daha hafif.

3

 

Seramik Matriksli Kompozit parçalar türbinin %20 daha fazla ısıda çalışmasına imkan sağlıyor. Bu parçalar aynı zamanda metal benzerlerine göre 2/3 daha hafifler. Hafiflik ve yeni dizaynın sağladığı imkanları 3’ten 1’e kadar toplam ağırlık avantajı yaratıyor

4

Ancak katmanlı üretim teknikleri elbette insansız olarak çalışamaz. Jet motorlarının ihtiyaçlarına karşılık verebilmek için GE ABD’de yedi adet yeni tesis açarak 2,500’den fazla kişiye istihdam yarattı. Lafayette, Indiana’daki 100 milyon dolarlık tesisinin de 2020 yılına kadar 200 yeni iş olanağı yaratması bekleniyor.

5

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.