İleri Üretim Teknikleri ile Gebze’de Ar-Ge Çalışmaları

18 Kasım 2015

Yeni bir sanayi devriminin içindeyiz. Daha üretken, verimli, yalın ve hızlı bir üretim şekline geçiş yapıyoruz. Kısaca iş yapış biçimlerimiz radikal bir şekilde değişiyor.

Türkiye’de de Türkiye Teknoloji Merkezi’nde çalışan mühendislerimiz ileri üretim tekniklerini kullanarak endüstrinin işleyişini değiştiriyor. Artık dev üç boyutlu yazıcılarla – biz buna katmanlı üretim teknolojileri diyoruz – kalite ve verimlilik artışı sağlayanacak.

Untitled

Dünyanın en eski start-up’ı olan GE olarak kurulduğumuz günden bugüne, öncü yeniliklerimiz ve vizyonumuz ile endüstrilerin gelişimine yön veriyor, müşterilerimizin verimliliğini artırmak için sürekli Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz. Üstelik Türkiye’de de bu konuda uzman yaklaşık 350 mühendisimiz ile özellikle uçak motoru teknolojisinin gelişimine katkıda bulunuyoruz.

En büyük faaliyet alanlarımızdan biri olan uçak motoru üretiminde katmanlı üretim teknolojilerini geliştirmek ve uçak motorlarını daha verimli ve çevreci hale getirmek için ise merkezimizde özel bir ekip bu konuya odaklanmış durumda. Yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda uçak motorunda %15’e yakın ağırlık azaltımı, performans artışı ve yakıt sarfiyatında azalma sağlayabiliyoruz.

Untitledd

Lider mühendisimiz Onur Önder katmanlı üretim teknolojilerinin prototip üretiminde kullanılması ile tasarımın ürüne dönüşme sürecinin kısaldığını, geliştirme faaliyetlerin hızlandığını söylüyor. Bu da daha hızlı yanıt, daha çabuk sonuç üretmek anlamına geliyor.

Onur Önder, 3 boyutlu yazıcılar ile ileride ev kullanıcılarının da daha fonksiyonel olacağını söylüyor ve ekliyor: “Ev kullanıcıları sadece tüketmeyen aynı zamanda üretebilen bireyler olacak.”

Önümüzdeki yıllarda kullanılan malzeme yelpazesinin daha da genişlemesi ile birlikte, ev kullanıcısı tarafından üretilecek ürünlerin kalite ve çeşitliliğinin de giderek artacağına inanıyoruz. Artık hayal ettiğiniz şeyleri evde üretmek de mümkün hale gelecek…

Untitleddd

Üç boyutlu üretim dünyasının geleceğini, Lider Mühendisimiz Onur Önder’den dinleyebilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.