ICSG Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı GE Türkiye Sponsorluğunda Gerçekleşti

21 Mayıs 2015

ICSG-2015-nisan

GE Türkiye’nin desteği ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası İstanbul ICSG Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı 29-30 Nisan tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Fuar kapsamında bu yıl, ülkemizde akıllı şebekelerin, elektrik şebekeleri ile bağlantılarını, gündeme getirmek ve farkındalık yaratmak üzere “Akıllı Şebekeler ve Türkiye Elektrik Şebekesinin Mevcut Durumu ve Geleceği” ana başlıkları altında konunun tüm detayları ele alındı.

Kongre kapsamında, GE Enerji Yönetimi Dijital Enerji Teknik Strateji ve Politika Geliştirme Direktörü ve aynı zamanda Beyaz Saray Enerji Danışmanı olan John D. McDonald, “Enerjinin Geleceği: Akıllı Şebekeler ve Ötesi” başlıklı konuşması ile katılımcılara farklı bir perspektif sundu. Ana sanayide toplumsal trendler, yenilenebilir enerjilerin birleşmesi, bütünsel çözümler, büyük veri, analitik ve işletmelerin veri yönetimi, endüstriyel standartlar vizyonu konuları hakkında konuşan McDonald, Türkiye’de entegre akıllı şebeke çözümlerinin ve teşvik edici düzenlemelerin önemini vurguladı.

Endüstriyel internet ile daha hızlı, güvenli ve düşük maliyetli bir yaşam geliyor

John D. McDonald, elektrik ve bilgi teknolojisi altyapısının birleşiminden oluşan akıllı şebeke sisteminin 21. yüzyılın enerji yönetim sisteminin belirleyicisi olacağını ve endüstriyel veri haberleşmesinin gelişimini toplumsal trendlerin ve sosyal medya kullanımının şekillendireceğini belirtti.

Nesnelerin interneti kavramı ile akıllı makinalar, büyük veri ve çalışan insanların oluşturduğu güç; daha iyi, hızlı, güvenli ve düşük maliyetli bir yaşam getiriyor. Bu yüzden işletmelerin verilerin matematiksel analizini yapması, bunun için de bilgi toplaması büyük önem taşıyor” dedi.

Akıllı şebekelerin bütünsel çözümleri ile aletlerden sistemlere bağlantılar kurulduğunu belirten McDonald, elektrik güç dağıtımı altyapı dayanıklılığının gerekliliğine dikkat çekti. Akıllı şebeke çözümlerinde ulaşılacak başarının teknoloji, standartlar ve uygulanan politikalarla doğrudan ilintili olduğunu vurguladı.

“Türkiye’de enerji verimliliğinin artmasına katkı sağlıyoruz”

Enerji verimliliğinin Türkiye’de önemli bir gündem maddesi olduğun da altını çizen McDonald, akıllı şebeke sistemlerinin bu yolda atılacak en işlevsel adım olduğunu vurguladı. GE’nin, enerji talebinin önümüzdeki yirmi yılda yüzde 6’dan daha fazla büyümesi öngörülen Türkiye’de, artan enerji talebini karşılamaya yönelik yatırımlar yapmaya devam ettiğinin altını çizdi.

“GE olarak, yüzyılı aşkın süredir küresel arenada önemli teknolojik ilerlemelere öncülük yaptık. Bugün, uluslararası tecrübemizi yerli kaynaklar ve sektör bilgisiyle bir araya getirerek Türkiye’nin de şebeke modernizasyonuna katkı sağlıyoruz. Yerelleşmiş ürünlerimiz ile uygulamalarımızı Türkiye pazarının ihtiyaçlarına göre uyarlıyor ve arayüzleri de Türkçe olarak sunuyoruz. GE Türkiye, ülkemizdeki birçok elektrik dağıtım firmasına akıllı şebeke sistemlerini sunarak enerji verimliliğinin artmasına katkı sağlıyor.” dedi.

Her alana yönelik özel GE çözümleri

Şebeke modernizasyonu konusunda entegre çözümler üreten GE, elektrik, gaz ve haberleşme alanında coğrafi ve mobil tabanlı yazılım teknolojilerinin yanı sıra, şebeke otomasyonu olarak adlandırılan, elektrik enerjisinin emniyetli ve sürekli bir şekilde üretilmesini, iletilmesini ve tüketicilere dağıtılmasını güvence altına alan otomasyon, koruma ve denetim teknolojileri de sunuyor.

Ayrıca GE’nin ürün portföyünde elektrik enerjisi arzını sürekli ve kaliteli kılmak için, arızalı varlık ve bölgeleri tespit eden, beklenmedik kesintilerden meydana gelecek kayıpları en aza indirgeyen yazılım teknolojileri de bulunuyor. Söz konusu yazılım teknolojileri elektrik şebekesini oluşturan kritik teçhizatın kullanım ömrünü ve bakım sürelerini iyileştiriyor, beklenmedik arızaları önceden teşhis edip üretim kaybının neden olacağı maliyetleri gideren algılanmasını ve izlenmesini sağlıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.