İÇDAŞ, GE’nin İlk 3.2-103 Tipi Rüzgar Türbinlerini Kullanacak

20 Şubat 2015

Reach for the Sky

GE, enerji üreticisi İÇDAŞ’ın BİGA Rüzgar Enerji Santrali’ndeki 19 adet akıllı GE 3.2-103 rüzgar türbinini tedarik ederek Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerini destekliyor. 60 megavat (MW) gücündeki BİGA Rüzgar Enerji Santrali, GE’nin 3.2-103 rüzgar türbinlerini dünyada kuran ilk tesis olma özelliğini taşıyor.

GE 3.2-103 rüzgar türbinleri, endüstriyel internetin gücünden rüzgar değişkenliğinin yönetimi konusunda faydalanarak sorunsuz ve öngörülebilir enerji akışı sağlıyor.

Bunun yanı sıra komşu türbinler, servis teknisyenleri ve operatörlerle rahatça iletişim kurarken, her saniyede on binlerce veri noktasını analiz ederek gelişkin tahmin algoritmalarını da ustalıkla kullanabiliyor.

BİGA Rüzgar Enerji Santrali, Türkiye’nin 2023 yılına kadar rüzgar enerjisi alanında 20 gigavatlık (GW) toplam kapasiteye ulaşmak ve birincil enerjinin %30’unun yenilenebilir kaynaklardan elde etmek yönündeki hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunacak. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği rakamlarına göre 2014’ün ilk yarısı  itibariyle kurulu rüzgar gücü kapasitesi 3,424 MW’tır.

İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji sağlayacak ve ülkenin bu alandaki hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak bu yeni rüzgar sahasında, GE ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını açıkladı  ve GE’nin rüzgar türbini teknolojisi ve enerji üretimindeki deneyimi İÇDAŞ için çok önemli olduğunu belirtti.

GE Enerji Türkiye Genel Müdürü Mete Maltepe ise rüzgar enerjisinin Türkiye ve Türkiye’de yaşayan herkes için çok önemli bir kaynak olduğunu söylüyor.

85 metrelik kule yüksekliği ile Türkiye’nin orta ve yüksek rüzgar hızları için tasarlanmış olan GE’nin 3.2-103 rüzgar türbini, hem yüksek enerji sağlıyor, hem de yerli kule ve kanatları ile yatırımcıya avantaj kazandırıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.