Hyperloop Gerçek Oluyor

16 Ağustos 2017

29 Temmuz Cumartesi gününün ilk saatlerinde Hyperloop One’daki yorgun ama heyecanlı ekip büyük bir başarıyı kutladı: Las Vegas’ın kuzeyindeki DevLoop tüpünde, GE’nin de yatırımcısı olduğu yüksek hızlı Hyperloop kapsülünün testinin ikinci aşamasını tamamladılar. Son turda, neredeyse bir hafta süren denemelerden sonra ekip, Hyperloop teknolojisi için gezegendeki herkesten daha fazla çalışmış oldu.

Bu dönem için ekibin düsturu “daha ileri ve daha hızlı” oldu. XP-1 test kapsülü Mayıs ayındaki denemelere göre 4.5 kat daha ileriye 3 kat daha hızlı gitti. XP-1 saatte 310 km hıza ulaştı ve 437 metreye ulaştı.

Bu videoları izlerken Hyperloop’un sesini duyabilirsiniz. Bu duyduğunuz geleceğin toplu taşımasının sesi.

XP-1 tasarlandığı gibi işledi, yüksek hızlarla başa çıktı ve vakumlanarak basıncı azaltılan, deniz seviyesinden 60,9 km yüksekteymiş gibi bir hale getirilen tüpte havada durdu.

Mayısta yapılan testin tarihsel bir önemi vardı; ama bu 2. dönem testi daha iyi sonuçlar sundu. İşin zorluğuna rağmen hazırlık, adanmışlık, sıkı çalışma ve neredeyse kusursuz uygulama bu sonucu kaçınılmaz hale getirdi. LA İnovasyon Kampüsü’ndeki ve Metalworks’teki herkes, orada olamasa da ekibe destek oldu. Daha önce kimse böyle bir Hyperloop testi yapmadı; ama bu ekip, bunu şimdiden güvenilir ve iyi denenmiş bir rutine çevirdi.

Son büyük ulaşım modelinden beri teknoloji çok değişti. İcat etme süreci ise değişmedi. Orville Wright’ın ilk uçuşu 36 metre ve 12 saniye sürdü. O ve Wilbur, Uçucu’yu inceledi, ayarlar yaptı ve tekrar yükseldi. O gün üç uçuş daha yaptılar. Her biri daha ileri gitti. Bu harika bir yaklaşım: Bir kapsülü çalıştır, veriyi incele, tekrar çalıştır. Her testle biraz daha ileriye, biraz daha çabuk gidiyor ve hayalleri süsleyen üst düzey ulaşım aracı Hyperloop’u gerçek olmaya yaklaştırıyorsunuz.

Hyperloop nedir ve nasıl çalışır öğrenmek istiyorsanız açıklama videosuna göz atın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.