Hidroelektrik Santralleri 21. Yüzyıl’la Tanışıyor

7 Kasım 2017

Kanada’da bulunan bir nehri, buranın yerlileri Mattagami adıyla anıyor. Yani “türbülanslı sular”. Anlaşılan o ki bu şiirsel isimlendirme bilimsel olarak da doğru. Bu nehir, bir hidroelektrik santrali için en doğru yerlerden biri.

Burada 1950’lerde kurulan Little Long Hidroelektrik Santrali’ndeki ekipmanlar tabii ki zamanla ömrünü doldurmaya ya da performansını kaybetmeye başladı. Bu yıl ise santral, GE yenilenebilir enerji ile tamamen bir mekanik yenilenme sürecine giriyor. Yapılacak geliştirmeler santralin verimliliğini neredeyse %10 yükseltirken artırırken aynı zamanda ömrünü de en az hayatta kaldığı süre kadar artıracak.

Little Long Hidroelektrik Santrali gibi Amerika ve Kanada’daki birçok santral bugün hatırı sayılır miktarda enerji üretimine devam ediyor. Bu santrallerin ise ortalama yaşları 60 civarında ve henüz tamamı modernize edilmedi. Hidroelektrik enerji üretim gücü 1930’larda en yüksek seviyeye ulaştığında ABD’de toplam enerji üretiminin %40’ı civarındayken, bugün sadece %7 civarında.

Hidroelektrik Türbin
GE, santralde yaptığı iyileştirme çalışmaları ile enerji üretimine büyük katkı sağlayacak.

Hidroelektrik santralleri, “kur ve unut” metoduyla kuruluyor ve 60-70 yıl boyunca bu ekipmanlar sürekli olarak çalıştığında tabii ki ömürlerini dolduruyor ya da performanslarını düşürüyorlar. Üstelik su akışındaki değişiklikler de ekipmanların performansını ve eskime sürelerini değiştirebiliyor. Bugünse Little Long Hidroelektrik Santrali’ndeki gibi yenileme çalışmaları sayesinde bütün ekipmanlar çevrimiçi oluyor. Dijital sensörler operasyona dair veriler topluyor, ekipmanların durumunu anlık olarak bildiriyor. Bu hem verimliliği hem de bakım giderlerini ciddi bir şekilde düşürüyor.

Little Long Hidroelektrik Santrali’nin ömrü GE tarafından yapılan yenileme çalışması sayesinde 40 yıl daha uzayacak ve Kuzey Amerika’nın enerji ihtiyacı için sürekli olarak çalışacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.