Hidroelektrik Santralini İnternete Bağlamak

3 Mayıs 2017

Kuzey Amerika’da birçok geniş nehir bulunuyor ve bunlardan biri de suyunu Atlantik Okyanusu’na döken Lawrence nehri. Bu kadar geniş nehirlerse, Quebec şehrinin neden karbon salınımı olmayan enerji türlerinde birinci olduğunun sebebi. Buradaki nehirler ve göller 7 milyon Quebeclinin ihtiyaç duyduğu enerjinin %95’ini tek başlarına sağlıyor.

GE Yenilenebilir Enerji Başkan Yardımcısı Anne McEntee, “Ülkenin özellikle bu bölümü bir hidroelektrik santralin nasıl çalışması gerektiğini çok iyi biliyor ama neden daha verimli olmasın ki?” diyor.  Yıllardan beri hidroelektrik santralleri verimliliklerini mekanik ve fiziksel olarak sağlıyorlardı. Bugünse dijitalleşmeyle verimlilik daha da artabilir.

GE mühendisleri, santralin genel durumunu sürekli olarak analiz eden “Condition-Monitoring” uygulamaları ile her yıl MW başına 4.000 dolara kadar tasarruf edilebileceğini öngörüyor. Ayrıca bu uygulamalar sayesinde bakım maliyetleri ve operasyon giderleri de azalabiliyor.

Dünyadaki hidroelektrik santrallerinin tamamında dijitalleşme uygulamaları sayesinde kazanılacak %1 verimlilik, 413 GW yani 700 rüzgâr türbininin ürettiği güce eşdeğer.

Dünya genelinde kurulu olan GE hidroelektrik türbinleri, 350 GW güç üretiyor. Ancak tabii ki bu türbinler de yaşlanıyor. Bu türbinlerin ortalama yaşı 40-50 civarında. Yeni türbinlerse üretimden itibaren ısıyı, basıncı, titreşimleri ve daha birçok veriyi ölçen sensörlerle donatılmış durumda. Üstelik bu sensörlerden alınan verilerin analiz edilmesi için GE, oldukça güçlü yazılım çözümleri sunuyor.

McEntee türbinin çalışması için ideal koşulların her mühendis tarafından bilindiğini ama dijitalleşme sayesinde gelen gerçek zamanlı verilerin türbinin o anki koşulda nasıl çalışması gerektiğini belirlediğini ve bunun verimlilik için oldukça önemli bir adım olduğunu belirtiyor.

Hidroelektrik enerji, karbon salınımı olmayan bir enerji türü olmasının yanında yenilenebilir enerji alanı için oldukça önemli bir yedek güç. Güneş bulutların arkasına saklandığında ya da rüzgar esmeyi bıraktığında hidroelektrik santralleri aradaki boşluğu durdurmak için çalışıyor olacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.